Kent halkının evsel atıkların geri dönüşümüne yönelik farkındalığının ve çevre bilinç düzeyinin belirlenmesi: Ankara Çankaya ilçesi örneği
Assessment of recycling and environmental consciousness level on the household waste: A case study on Cankaya, Ankara
- Tez No: 460952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YALÇINER ERCOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, hane halkının evsel atıkların geri dönüşümüne yönelik farkındalığının ve çevre bilinç düzeyinin belirlenmesinin ve farklı sosyo-ekonomik düzeye sahip mahallelerin geri dönüşüm uygulamalarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında hane halkının geri dönüşüme olan ilgilerini, geri dönüşüm konusunda bilgi sahibi olup olmadıklarını, geri dönüşüm ile ilgili bilgi aldıkları kaynakları, geri dönüşüme yönelik davranış ve duyarlılıklarını belirlemek amacıyla bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan ankette, Ankara'nın Çankaya ilçesinden farklı gelir gruplarına ait 10 mahalle seçerek 430 kişiye uygulanmıştır. Uygulanan anket sonucunda toplanan verilerin istatistiksel analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Anket verileri analiz edilmiş ve belli değişkenlere göre anket sorularına verilen yanıtlar değerlendirilerek bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, hane halkının eğitim seviyesi ve gelir düzeyi arttıkça evsel atıkların geri dönüşümüne yönelik farkındalığı ve çevre bilinç düzeyinin attığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to assess the recycling and environmental consciousness level of household waste in different neighborhoods with different socioeconomic levels. The survey was carried out for the thesis in order to identify the concerns of households about recycling whether they have information about the recycling or not, sources they obtain information about the recycling, and their behavior and care towards recycling. The questionnaire was applied to 430 urban dwellers selected from ten neighborhoods belonging to different income groups from Çankaya district in Ankara. A software named SPSS was used for statistical analysis of collected data from survey. The collected data was analyzed and results were obtained by evaluating the responses given to the survey according to certain variables. As a result of the study, it was found that when the educational level and income level of the household increases, the awareness of recycling of household waste and environmental consciousness also increase.