Investigation of nano-scale Sr4Al14O25: Eu2+/Dy3+ phosphors for optical chemical sensing purposes
Nano ölçekteki Sr4Al14O25: Eu2+/Dy3+ fosforların optik kimyasal sensör geliştirme amacı ile incelenmesi
  1. Tez No: 459220
  2. Yazar: İLKYAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, yeni sentezlenmiş Sr4Al14O25:Eu2+/Dy3+ mavi-yeşil fosforların optik özelliklerini, gümüş nanopartikülle (AgNPs) birlikte silikonda (poli (1-trimetilsilil-1- propin), iki bileşenli fenil içeren silikon), plastikleştirilmiş polimetilmetakrilatta (PMMA), polivinilklorürde (PVC) ve etilselülozda (EC) gösterdiği optik özelliklerini inceledik. Sentezlenen Sr4Al14O25:Eu2+/Dy3+ mavi-yeşil fosforlar yukarıda belirtilen matrislerde gömüldüklerinde (doplandığında) mükemmel optik özellikler ve yüksek oksijen duyarlılığı sergilediler. Yaptığımız tez çalışmasında sentezlenen fosforun oksijen algılama mekanizması, daha önceki yayınlanmış bu tür çalışmalardan çok farklı gerçekleşmiştir. Elektrospun lifler (iplikler), gözenekli ve pürüzsüz ince filmler elektrospinning veya kesikli kaplama tekniği ile elde edildi. 544 nm'de fosfora oksijen uygulanması sonucu oluşan luminesans sinyalleri kaydedildi. Fosforlarla birlikte silikonlu gümüş nanopartiküllerin kullanılması, gözlenen sinyal şiddetinde 7.14 kat artma ve metalo-porfirinler veya rutenyum kompleksleri içeren oksijen sensörlerine göre verdiği spektral yanıtların yüksek olduğu gözlemlendi. Tüm sensor dinamiklerinde yüksek duyarlılık ve kararlılık, artmış yüzey alanı ve gelişme gözlemledik. Kalibrasyon eğrilerinin doğrusallığı önceki çalışmalara gore yüzde 0,0- 20,0 aralığındaki pO2 için daha güçlüdür. 12 ay boyunca laboratuar koşullarında depolandığında ve ortam havasına maruz kaldığında, sinyal şiddetinde belirgin bir azalma gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated optical properties of newly synthesized Sr4Al14O25:Eu2+/Dy3+ blue–green phosphors along with silver nanoparticles (AgNPs) in silicone (poly (1-trimethylsilyl-1- propyne), two component phenyl bearing silicone) plasticized polymethylmethacrylate (PMMA), poylvinylchloride (PVC) and ethylcellulose (EC). They exhibited excellent optical properties and high oxygen sensitivity when embedded in the above mentioned matrices. To the best of our knowledge oxygen sensing mechanism of the offered design is totally different from the previously published works. Electrospun fibers, porous and smooth thin films were produced by electrospinning or knife coating technique. Oxygen induced luminescence of the phosphors at 544 nm was followed as the analytical signal. Utilization of silver nanoparticles in silicone along with phosphors resulted with a 7.14-fold enhancement in the signal intensity and significant spectral response towards oxygen competing with the signals of the oxygen sensors utilizing metalloporphyrins or ruthenium complexes. We observed high sensitivity and stability, increased surface area and an enhancement in all sensor dynamics. Linearity of the calibration plots was superior for the pO2 range of 0.0- 20.0% with respect to the previously reported ones. When stored at the ambient air of the laboratory there was no significant drift in signal intensity after 12 months.