Development of open pit mine planning strategies based on the quality distribution of raw material quarries
Hammadde ocaklarının kalite dağılımına göre açık işletme planlama stratejilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 459221
  2. Yazar: REHA SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu projede Batısöke Çimento Sanayi T.A.Ş.'ne ait Cankurtaran Kalker sahasında planlanan kazi calismalari ile Çimento Fabrikasının ihtiyacı olan kalitede ve miktarda hammadde temin edilmesine yönelik çalışmalar anlatilmistir. Batısöke Çimento Sanayi T.A.Ş.'ne ait Çimento Fabrikası, çimento üretiminde gerekli olan kireçtaşı ihtiyacını fabrikanın kuzeyinde yer alan Cankurtaran Sahasından temin etmektedir. Cankurtaran sahası, Batısöke Çimento Fabrikasının yaklaşık 1 km kuzeyinde yer almaktadır Tanımlanan sınırlar içerisinde çimento üretimine yönelik olarak hammadde üretiminde belirleyici olan, kireçtaşının kimyasal bileşenindeki percent MgO, içeriğidir. Tanımlanan ruhsat sınırları içerisinde çimento üretiminde kullanılabilecek kalitede hammadde dağılımının tespit edilmesi ve uygun kalitedeki hammadde rezervinin belirlenmesi bu projenin konusunu oluşturmaktadır. Batısöke Çimento T.A.Ş' nin çimento üretim kapasitesinde planlamış olduğu artışı karşılayabilecek hammaddenin Cankurtaran sahasından hangi oranda temin edilebileceğinin belirlenmesi amacıyla 300 m kotu altındaki kireçtaşının kalitesinin belirlenmesine yönelik çalışmalar bu proje kapsamında gerçekleştirilmiştir. 300 m kotu altındaki kalkerin MgO içeriklerine göre kalite dağılımının tespit edilmesi ve madencilik tekniği gözetilerek işletme izin sınırları içerisindeki işletilebilir rezervin belirlenmesi SURPAC programı yardımıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, the excavation works planned for Cankurtaran Limestone field of Batisöke Cement Industry Co. Inc., and the works to supply raw materials in qualities and quantities required by the Cement Plant have been explained. The Cement Factory of Batisöke Cement Industry Inc. satisfies the limestone need required for cement production from the Cankurtaran Field located in the north of the factory. The Cankurtaran field is located about 1 km north of Batisöke Cement Factory. The percent MgO content in the chemical composition of the limestone is determinative in raw material production for cement production within the defined limits. Determination of the distribution of raw materials that can be used in the production of cement within the boundaries of the defined license and determination of the appropriate quality raw material reserves constitute the subject of this project. The studies to determine in what ratio the raw material that would meet the planned cement production capacity expansion of Batısöke Cement Industry Co. Inc. will be supplied from the Cankurtaran field in order to determine the quality of the limestone below 300 m elevation have been commenced within the scope of this project. Determination of the quality distribution of the limestone below 300 m elevation according to the MgO contents and determination of the operable reserves within the operating permit limits considering the mining technique have been done with the help of the SURPAC program.