Bazı Maraş biberi ileri hatlarının moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of some advanced Maraş chili pepper lines
- Tez No: 459245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM BARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Patlıcangiller (Solanaceae) familyasına ait olan biber, (Capsicum annuum L.) hem Dünyada hem ülkemizde açıkta ve örtü altında yetiştiriciliği yapılan, sevilerek tüketilen ve endüstriyel açıdan önemi olan bir tarım ürünüdür. Biber, günümüzde gıda, ilaç, boya endüstrisi gibi birçok alanda hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada 26 adet biber genotipi arasındaki genetik benzerliğin durumunu değerlendirmek amacıyla 26 adet SRAP markörü kullanılmıştır. 8 primer kombinasyonunda amplifikasyon gözlenmemiş, 18 adet primer amplifikasyonu sonucu toplam 90 adet polimorfik bant elde edilmiştir. Çalışılan tüm genotipler arasındaki genetik benzerlik, % 72 ile % 24 arasında değişmiştir. Genotipler arasındaki PIC (Polimorphism information Content) değerleri 0.09 ile 0.99 arasındadır. Bu çalışmada çalışılan tüm Capsicum annuum genotipleri arasında geniş bir genetik varyasyon gözlenmiştir. SRAP markörlerinin genetik akrabalığı belirlemede kullanışlı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma ile genetik olarak birbirine daha az benzerliği ortaya konan bireylerin ileride yapılacak olan ıslah çalışmalarında ebeveyn olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chili (Capsicum annuum L.), belonging to the family Solanaceae, is an agricultural product which is cultivated in open and undercover both in the world and in our country, and also which is lovely consuming and industrially important. Today, chili pepper is used as a raw material in many fields such as food, medicine and paint industry. Twenty-six SRAP markers were used to assess the genetic similarity between 26 pepper genotypes in the study. A total number of 90 polymorphic bands were obtained as a result of 18 SRAP primer combinations, but there was no amplification in the 8 SRAP primer combinations. The genetic similarity among the genotypes that is studied ranged from 72 to 24%. Polymorphism information content (PIC) values of the marker combinations ranked between 0.09 and 0.99. In this study wide variation was observed among all Capcicum annuum genotypes. It is determined that SRAP markers are useful in identifying genetic relationship. It is concluded that indviduals which are genetically diverse to each other can be used as potential parents in breeding programs.