Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde tüketime sunulan maraş biberi ve antep fıstığında çoklu toksin (Aflatoksin B1,B2,G1,G2 ve Okratoksin A) varlığının araştırılması
Investigation of the presence of multiple toxins (Aflatoxin B1,B2,G1,G2 and Ochratoxin A) in maras pepper and antep pistachio consumed in Kahramanmaras and Gaziantep provinces
- Tez No: 987729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YÖRÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde satışa sunulan Maraş biberi ve Antep fıstığı örneklerinde aflatoksin B1, B2, G1, G2 ile okratoksin A (OTA) varlığını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Mikotoksinler, Aspergillus ve Penicillium gibi küfler tarafından üretilen, düşük konsantrasyonlarda dahi ciddi toksik etkilere sahip bileşikler olup; aflatoksinler Uluslararası Kanser Araştırma Örgütü (IARC) tarafından Grup 1 kanserojenler arasında sınıflandırılan ikincil metabolitlerdir. Bu kapsamda iki şehirden temin edilen toplam 60 numune yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemi ile analiz edilmiş, elde edilen veriler Türk Gıda Kodeksi ile uluslararası düzenlemelerde yer alan maksimum limit değerleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Antep fıstığı örneklerinin %13,3'ünde, Maraş biberi örneklerinin ise %30'unda aflatoksin B1 ve toplam aflatoksin düzeyleri mevzuat sınırlarını aşmıştır. Ayrıca bazı numunelerde okratoksin A seviyelerinin hem ulusal hem de Avrupa Birliği limitlerinin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sıcak ve nemli iklim koşulları ile geleneksel kurutma ve depolama uygulamalarının mikotoksin oluşumunu artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the presence of aflatoxin B1, B2, G1, G2, and ochratoxin A (OTA) in Maraş pepper and pistachio samples sold in the provinces of Kahramanmaraş and Gaziantep. Mycotoxins are toxic secondary metabolites produced by molds such as Aspergillus and Penicillium, and even at low concentrations they pose serious health risks; aflatoxins, in particular, are classified as Group 1 carcinogens by the International Agency for Research on Cancer (IARC). A total of 60 samples collected from the two provinces were analyzed using high-performance liquid chromatography (RP-HPLC-FLD), and the results were evaluated in accordance with the maximum limits set by the Turkish Food Codex and international regulations. According to the analytical results, 13.3% of the Antep Pistachio samples and 30% of the Maraş pepper samples exceeded the regulatory limits for Aflatoxin B1 and total aflatoxins. Additionally, some samples exhibited OTA levels above both national and European Union limits. These findings indicate that the hot and humid climatic conditions of the Southeastern Anatolia region, along with traditional drying and storage practices, contribute to increased mycotoxin formation.