Kırmızıbiberde bazı ağır metallerin (Cd, Cr ve Ni) birikimi ve bitki gelişimi üzerine etkileri
Accumulation of some heavy metals (Cd, Cr and Ni) in red pepper and their effects on plant growth
  1. Tez No: 811103
  2. Yazar: HAVA ŞEYMA İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez çalışması kırmızıbiberde kadmiyum (Cd), krom (Cr) ve nikel (Ni) elementlerinin/ağır metallerinin bitkide meydana getirdiği morfolojik değişiklikleri, biyokimyasal özellikler üzerindeki etkilerini ve bitki organlarında bu ağır metallerin birikim ve dağılımlarını belirlemek amacıyla sera şartlarında yürütülmüştür. Araştırmada Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden temin edilen“Maraş-1”kırmızıbiber çeşidine ait fideler kullanılmıştır. Çalışma üç farklı deneme şeklinde, her element için ayrı ayrı (Cd elementi x 5 doz x 3 tekerrür; Cr elementi x 5 doz x 3 tekerrür; Ni elementi x 5 doz x 3 tekerrür) tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuş ve 2017-2018 yıllarında 2 yıl süre ile yürütülmüştür. Uygulanan kadmiyum (Cd) dozları 0, 5, 10, 20 ve 40 mg kg-1, krom (Cr) dozları 0, 15, 30, 60 ve 120 mg kg-1 ve nikel (Ni) dozları 0, 10, 20, 40 ve 80 mg kg-1 şeklindedir. Çalışmada incelenen özellikler morfolojik yönden; bitki boyu (cm), bitki gövde çapı (mm), bitkide yaprak sayısı (adet), yaprak eni (mm), yaprak boyu (mm), bitki yaş ve kuru ağırlığı (g), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), bitki başına toplam meyve sayısı (adet), bitki başına toplam meyve ağırlığı (g), ortalama meyve ağırlığı (g/adet), meyve çapı (mm), meyve boyu (mm), meyve şekil indeksi (boy/çap), meyve et kalınlığı (mm), meyve eti yaş ve kuru ağırlığı, meyve tohum evi yaş ve kuru ağırlığı olmuştur. Biyokimyasal yönden incelenen özellikler; biber meyvelerinde antioksidan aktivite (µg trolox/g yaş örnek), toplam fenolik madde (µg gallik asit/g yaş örnek), askorbik asit içeriği (mg askorbik asit/100 g yaş örnek) ve yapraklarda klorofil SPAD değeri olmuştur. Bitkide gerçekleşen akümülasyonu belirlemek için ise bitkinin kök, gövde, yaprak, meyve eti ve tohumlarında Cd, Cr ve Ni için element/ağır metal analizleri yapılmıştır. Ayrıca hasat sonrası toprakta kalan ağır metal konsantrasyonları DTPA (Dietilen Triamin Pentaasetik Asit) yöntemi ile belirlenmiştir. Kadmiyum uygulamasının 2017 ve 2018 yılları ortalama sonuçlarında, bitki gövde çapı (mm), bitkide yaprak sayısı (adet), yaprak boyu (mm), bitki başına toplam meyve sayısı (adet), bitki başına toplam meyve ağırlığı (g), meyve boyu (mm), meyve tohum evi yaş ve kuru ağırlığı (g), antioksidan aktivite (µg trolox/g yaş örnek), toplam fenolik madde (µg gallik asit/g yaş örnek), askorbik asit içeriği (mg askorbik asit/100 g yaş örnek), klorofil SPAD değeri ve tüm bitki organlarındaki birikim (mg kg-1) istatistiksel olarak çok önemli (pyaprak>tohum>meyve eti>gövde şeklinde sıralanmıştır. Bitkinin tüketilen kısmı olan meyve eti ve tohumda bulunan Cd konsantrasyonu tüm uygulanan dozlarda izin verilen sınır değeri (WHO) aşmıştır. Krom uygulamasının 2017 ve 2018 yılları ortalama sonuçlarında, meyve çapı (mm) istatistiksel olarak önemli (pgövde>yaprak> tohum>meyve eti). Bitkinin tüketilen kısmı olan meyve eti ve tohumda bulunan Cr konsantrasyonu tüm uygulanan dozlarda izin verilen sınır değeri (WHO) aşmıştır. Nikel uygulamasının 2017 ve 2018 yılları ortalama sonuçlarında, bitki boyu (cm), yaprak eni (mm), yaprak boyu (mm), bitki başına toplam meyve ağırlığı (g), bitki başına toplam meyve sayısı (adet), ortalama meyve ağırlığı (g/adet), meyve boyu (mm), meyve et kalınlığı (mm), meyve eti yaş ve kuru ağırlığı, meyve tohum evi kuru ağırlığı (g), antioksidan aktivite (µg trolox/g yaş örnek), toplam fenolik madde (µg gallik asit/g yaş örnek), askorbik asit içeriği (mg askorbik asit/100 g yaş örnek), klorofil SPAD değeri ve tüm bitki organlarındaki birikim (mg kg-1) istatistiksel olarak çok önemli (pgövde> meyve eti >yaprak> tohum şeklinde sıralanmıştır. Nikelin en düşük doz uygulamasında (10 mg kg-1) meyve etinde izin verilen sınır değerin çok az üzerinde birikim gerçekleşmiş ve tohumda ise (10, 20 ve 40 mg kg-1) dozlarında izin verilen (WHO) sınırı aşan birikim gerçekleşmemiştir. En yüksek doz olan 80 mg kg-1 uygulamasında tohumda izin verilen sınır değeri çok az aşan Ni akümülasyonu gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out under greenhouse conditions in order to determine the morphological changes caused by cadmium (Cd), chromium (Cr) and nickel (Ni) elements/eavy metal in red pepper plant, their effects on biochemical properties and the accumulation and distribution of these heavy metals in plant organs. In the research, seedlings of the“Maraş-1”red pepper variety obtained from the Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Agricultural Research Institute were used. The study was conducted in three different experiments, separately for each element (Cd element x 5 doses x 3 replications; Cr element x 5 doses x 3 replications; Ni element x 5 doses x 3 replications) according to a randomized block design for each element, and was carried out for 2 years in 2017-2018. Treated cadmium (Cd) doses were 0, 5, 10, 20 and 40 mg kg-1, the chromium (Cr) doses were 0, 15, 30, 60 and 120 mg kg-1 and the nickel (Ni) doses were 0, 10, 20, 40 and 80 mg kg-1. In the study, morphologically; plant height (cm), plant stem diameter (mm), number of leaves per plant (piece), leaf diameter (mm), leaf length (mm), plant fresh and dry weight (g), root fresh and dry weight (g), total fruit number per plant (piece), total fruit weight per plant (g), average fruit weight (g/piece), fruit diameter (mm), fruit length (mm), fruit shape index (length/diameter), fruit wall thickness (mm), fruit flesh fresh and dry weight, fruit placenta fresh and dry weight properties were investigated. Biochemically, antioxidant activity (µg trolox/g fresh sample), total phenolic substance (µg gallic acid/g fresh sample), ascorbic acid content (mg ascorbic acid/100 g fresh sample) in pepper fruits and chlorophyll SPAD value in leaves were investigated. In order to determine the accumulation in the plant, element/heavy metal analyzes were performed for Cd, Cr and Ni in the root, stem, leaf, fruit flesh and fruit placenta of the plant. In addition, heavy metal concentrations remaining in the soil after harvest were determined by DTPA (Diethylene Triamine Pentaacetic Acid) method. In the average results of cadmium treatment in 2017 and 2018, plant stem diameter (mm), number of leaves per plant (number), leaf length (mm), total fruit number per plant (piece), total fruit weight per plant (g), fruit length (mm), fruit placenta fresh and dry weight (g), antioxidant activity (µg trolox/g fresh sample), total phenolic substance (µg gallic acid/g fresh sample), ascorbic acid content (mg ascorbic acid/100 g fresh sample), chlorophyll SPAD value and accumulation in all plant organs (mg kg-1) were found to be statistically very significant (pleaf>seed>fruit flesh>stem. The concentration of Cd in the fruit and seed, which is the consumed part of the plant, exceeded the allowable limit value (WHO) at all treated doses. In the average results of chromium treatment in 2017 and 2018, fruit diameter (mm) was found to be statistically significant (pstem>leaf>seed>fruit flesh). The Cr concentration in fruit and seed, which is the consumed part of the plant, exceeded the allowable limit value (WHO) at all treatment doses. In 2017 and 2018 average results of nickel treatment, plant height (cm), leaf diameter (mm), leaf length (mm), total fruit weight per plant (g), total fruit number per plant (piece), average fruit weight (g/piece), fruit length (mm), fruit wall thickness (mm), fruit flesh fresh and dry weight, fruit placenta dry weight (g), antioxidant activity (µg trolox/g fresh sample), total phenolic substance (µg gallic acid/g fresh sample), ascorbic acid content (mg ascorbic acid/100 g fresh sample), chlorophyll SPAD value and accumulation in all plant organs (mg kg-1) were statistically very significant (pstem> fruit flesh>leaf>seed. In the lowest dose treatment of nickel (10 mg kg-1), the accumulation was slightly above the allowable limit value in the fruit flesh and the accumulation did not exceed the allowable (WHO) limit in the seed (10, 20 and 40 mg kg-1) doses. In the treatment of the highest dose, 80 mg kg-1, Ni accumulation in the seed, which slightly exceeded the allowed limit value, was realized.