Ludwig van Beethoven'in solo piyano için yazdığı eserlerindeki müzik biçimleri, stil özellikleri ve bu özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan yorumlar
  1. Tez No: 45926
  2. Yazar: NESLİHAN KARAMIZRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN TONGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Müzik Formlarının romantik akımının başlarında Beethoven eliyle geliştirilmesi, serbestleştirilmesi öncelikle ele alınmış ve kendisine kadar gelen piyano eserlerinden genelde daha güç eserler vermesi, piyanonun gelişmekte olması ve bu yüzden zamanın piyanosu için sürpriz denilebilecek virtüozitenin ve tınının Beethoven tarafından gerçekleştirilmiş olmasfişlenmiştir. Beethoven'in kendisi piyano virtüözü idi. Bu yüzden; çalgıyı iyi tanıdığı için, bestecilik yeteneğini piyanoya olan bu nüfuzunu kullanarak, dönemin toplumsal olaylarını ve yaşam biçimine olan yakınlığını da düşünürsek eserlerindeki hem virtüoziteyi ve hem de bunun hizmet ettiği felsefi derin anlamı çözmek mümkün olabilir. İfadeyi ortaya çıkaran ve giderek üslubu oluşturan çok değişik; terimler, işaretler (simgeler), sözcükler üslubun ortaya çıkarılması için önem kazandığından bunları hem bilmek, hem de bunlara göre seslendirmeler yapmak kaçınılmaz olmaktadır. Bütün bunların o zamanki Beethoven gerçeği ile çevresi göz önünde tutularak, aynı zamanda bugünkü bilgi ve deneyimlerimizi de katarak Beethoven şifresini çözmek mümkün olabilecektir. Bu arada bu nedenle Beethoven'in yaşam öyküsü ile birlikte zamanın diğer bestecilerine, düşünürlerine ve müzikle ilgili olaylara kısa da olsa değinilmiştir. Ancak araştırmanın asıl amacı“Ludwig van Beethoven'in solo piyano için yazdığı eserlerindeki; Müzik biçimleri, stil özellikleri ve bu özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan yorumlar”olduğu için bu konulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, primarily, the way Beethoven developed music forms and freed them, Beethoven's creating more complicated works than the ones up to his time and the fact that the piano was in a process of development and consequently, Beethoven's establis hing virtuosity and melody will be analyzed. Beethoven himself was a virtuoso. Keeping in mind his talent in composing and the social events and the life style of his era, it can be possible to understand the virtuosity in his works and the philosophical meaning it serves. Since various terms signs and words that shape the meaning and the style became more significant in bringing out the style, it is essential to know them and to vocalize accordingly. It is possible to solve the puzzle of Beethoven by considering the facts of him and his enviranment by means of ourcurrent knowledge and experience. Therefore, besides Beethoven's biography, his contemporaries including composer, thinkers and musical events of his time will also be discussed. These to pics are discussed because the main purpose of this recearch is the musical forms, stylistic properties and the interpretations that arise according to these properties in Ludwig van Beethoven's pieces for solo piano.