İnce cidarlı silindirik parçaların tornalanmasında bağlama kuvvetlerinin etkisinin incelenmesi
Effect of clamping force in turning of thin walled cylindirical parts
  1. Tez No: 459292
  2. Yazar: YUSUF AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada ince cidarlı bilezik şeklindeki bir parçaya belirlenen bağlama kuvvetleri uygulanarak bilezikte meydana gelen elastik deformasyonlar sonlu elemanlar analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada dış çapı 60 mm, iç çapı 40 mm bilezik şeklinde bir parça kullanılmıştır. 3, 4, 6 ayaklı bağlama sistemleri modellenerek bağlama kuvvetlerinin etkisiyle bilezik şeklindeki parçada meydana gelen değişimler incelenmiştir. 3 farklı bağlama sisteminin her birinde, belirlenen 5 farklı bağlama kuvveti uygulanmıştır. Sonuç olarak 3 ayaklı sistemde bağlama kuvvetlerinin uygulanmasıyla parçanın iç yüzeyinde üçgen, 4 ayaklı sistemde dörtgen, 6 ayaklı sistemde altıgen bir biçim oluşmuştur. Uygulanan bağlama kuvvetlerinin büyüklüklerinin artmasıyla parçada oluşan elastik deformasyon miktarları da orantılı olarak artmıştır. Uygulanan aynı bağlama kuvvetlerinde ayak sayısının artmasıyla elastik deformasyon miktarlarında azalma görülmüştür. Elastik deformasyon miktarlarının ayakların olduğu bölgelerde en büyük, iki ayak arasındaki bölgelerde ise en küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, specified clamping forces was applied to a thin-walled ring shaped part and the resulting elastic deformation on this thin-walled parts were examined through finite element analyses (FEM) method. The thin-walled ring shaped part was 60 mm in outer diameter and 40 mm in inner diameter. 3, 4 and 6-jaw clamping systems were modeled and the influence of the clamping forces on the resulting elastic deformation of the ring was investigated. 5 different clamping forces were applied for each clamping system. It was seen that inner surface the ring shaped part became triangular, rectangular and hexagonal in 3, 4 and 6-jaws clamping systems, respectively, when the force was applied. Increasing clamping force was found to increase the amount of elastic deformation while increasing number of jaw was found to decrease it. The amount of elastic deformation was high in areas in contact with the jaws and it decreased as the distance from the jaws increased.