Ekstrüzyon yöntemi ile stent üretimi
Stent production by extrusion method
- Tez No: 761049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SEZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Koroner arter damar tıkanıklığı olan insanlar için stent üretimi yapmaktır. Yöntem: Stent üretimi için imalat yöntemleri incelenmiştir. Ekstrüzyon ile imalat yönteminin diğer imalat yöntemlerine nazaran daha üstün mekanik özellikler gösteren üretim yöntemi olduğu kanaatine varılmıştır. Ekstrüzyon ile üretimin, maliyetinin düşük olması, malzeme sarfiyatının az olması, zaman ve işçilik açısından kolaylık sağlaması göz önünde tutulmuştur. Bulgular: MgZn alaşım elementinin stent üretim yönteminde içi boş boru oluşturmak ve direk lazer kesime giderek ara işlemlerin kullanılmayarak direkt tek bir işlemle ekstrüzyon yöntemi ile stent üretimi yapılacaktır. Diğer üretim yöntemlerinde birkaç metot birden kullanılmaktadır. Mesela silindirik kesitli bir çubuk üretmek sonra bu çubuğun içerisini boru gibi ince cidarlı kesit haline getirmek ve son olarak lazer kesim ile stenti oluşturup yüzey işlemlerine sokarak (finishing) son ürünü elde etmek mümkün olabilmektedir. Ekstrüzyon ile yapacağımız üretim yönteminde tüm bu ara işlemleri ortadan kaldırmak lazer işlemeye gidecek malzemeyi tek bir adımda üretilmesi gerçekleştirilmiştir. Sonuç: Yapılan çalışma da presleme, elektrolit parlatma, zımpara yardımıyla düz bir yüzey elde edilmiştir. Yüzeyi parlatılan ve düzleştirilen işlem görmemiş parça ve üretilen ürünler SEM ve sertlik deneyine tabi tutulmuştur. Sertlik deneyinde elde edilen verilerle işlem görmemiş parçada (MgZn1Cu1Ag) 51 HV değerinde, işlem görmüş üründe ise 58 HV değerinde, MgZn1Cu3Ag alaşım malzemesinin işlem görmemiş parçada 54 HV, üretilen üründe ise 58 HV değerinde sertlik değerleri elde edilmiştir. SEM analizinde işlem görmemiş parçalarda çizik, çatlak, iri tane ve boşluklar görülmüştür. Ürünlerde ise hammaddeye göre ince taneler ve ekstrüzyon yöntemi ile imalattan dolayı anizotropi görülmüştür. Yapılan mekanik ve optik test sonuçlarından elde edilen verilerle sertlik değerlerinin ve mekanik dayanımının arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak ekstrüzyon yöntemi ile dayanıklı ve vücut içerisinde eriyebilen stent başarılı bir şekilde üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis, the aim is to manufacture stents for people with coronary artery occlusion. Method: Manufacturing methods for stent production have been examined and it has been concluded that the extrusion method is a production method that exhibits superior mechanical properties compared to other traditional manufacturing methods. It is taken into consideration that the production with extrusion is cost-effective, material consumption is low, and provides convenience in terms of time and labor. Findings: In the stent, production by extrusion method of the Mg alloy element, will be used, since intermediate processes will not be used by directly processing to laser cutting and to create a hollow pipe. Several methods are used in other production methods. For example, it is possible to produce a bar with a cylindrical section, then to form a thin-walled section like a pipe inside this bar and finally to obtain the final product by forming the stent with laser cutting and putting it into surface finishing treatments. In the production method we will produce hollow cylinder with extrusion, our aim to eliminate all these intermediate processes, to realize the material that will produce stent materials before processing laser cutting. Results: The work carried out is also achieved a flat surface by pressing, polishing the electrolyte, sanding. The parts, extruded by pressing and unprocessing, are polished and subjected to SEM analysis and stiffness experiments. Stiffness of the raw materials and processed (MgZn1Cu1Ag) were obtained 51, 58 HV and the other ones (MgZn1Cu3Ag) were obtained 54, 58 HV. The SEM analysis of the unprocessed materials was seen scratches, cracks, large grain and gaps. Anisotropi due to manufacturing by fine grains and extrude method was seen. The datas obtained from the mechanical and optical test and the stiffness results strength were determined to increase. As a result, the extrusion method has been used to successfully build a durable, body-soluble stent.