Transmit and receive of FSK signals using softrock SDR and matlab
Matlab ve softrock SDR kullanarak FSK sinyallerinin iletilmesi ve alınması
  1. Tez No: 459301
  2. Yazar: MASBAH ALSNOSI.M EAME
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Frekans kayması anahtarlama (FSK), dijital bilgilerin bir taşıyıcı dalganın ayrı frekans değişiklikleri yoluyla iletildiği bir frekans modülasyon şemasıdır. Gelişmiş Modülasyon ve Demodülasyon temelde bilgisayarlı görüntülerin bir iletim kanalının kalitesiyle mükemmel olan dalga formlarına dönüştürülmesi prosedürüdür. Frekans Kaydırma Tuşlaması sayesinde gelişmiş görüntüler tutarlı bir uzunluk için açıkça görülmeyen frekanslara dönüştürülür. Bu hız baud hızı olarak bilinir ve saniyede bir gelişmiş görüntü miktarı olarak karakterize edilir. Elektrik yazışmaları verici ve alıcısı prosedürleri, kanal varlıklarının aşırı derecede kullanılmasıyla çaba sarfetmekten çok az emek gerektiren güvenilir yazışmalara yönelmeye çalışmaktadır. Kaynaktan gönderilen veriler, hedef olarak bir kanal adı verilen bir fiziksel ortam yoluyla kazanıyor. Kablolu veya uzakta olabilen bu fiziksel ortam, iletilen veri taşıyan işarette bükülme, karışıklık ve engel oluşturur. Bu etkileri kontrol etmek, bir verici ve toplayıcı son sistemini özetleyen gerekliliklerden biridir. Alternatif ön koşullar, düşük bir kullanım öngörülemezliğinde kuvvet ve veri iletim yetkinliğidir. Bu verici iki zaman görevlisi gerektirir; Bir resim saati ve bir numune saati. Görüntü saatinin önceden belirlenmiş parça oranına eşit bir süre vardır. Yazılım Tanımlı Oran (SDR) aygıtı, Joseph Mitola tarafından 90'lı yılların başında keşfedilen kablosuz iletişim aygıtları için yaklaşmak üzere tasarlanmıştır. Cihaz radyo sorunlarının tanımlanması, yeniden programlanması ve yeniden yapılandırılmasını amaçlıyor. SDR alıcı cihazı, geleneksel alıcı cihazlardan farklıdır. SDR uygulama alanlarının çoğu üniversiteler ve araştırma amaçlı büyük miktarlarda araştırma yapan diğer büyük kuruluşlardır. Bununla birlikte, RTL2831 cihazının diğer cihazlarla koordineli olarak kullanılması sayesinde düşük maliyetli çözümler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Frequency-shift keying (FSK) is a frequency modulation scheme in which digital information is transmitted through discrete frequency changes of a carrier wave. Advanced Modulation and Demodulation is fundamentally the procedure by which computerized images are changed into waveforms that are perfect with the qualities of a transmission channel. On account of Frequency Shift Keying the advanced images are changed over into unmistakable frequencies for a consistent length. This span is known as the baud-rate and is characterized as the quantity of advanced images every second. Electrical correspondence transmitter and receiver procedures endeavor toward getting dependable correspondence requiring little to no effort, with most extreme usage of the channel assets. The data transmitted by the source is gotten by the destination through a physical medium called a channel. This physical medium, which might be wired or remote, presents twisting, commotion and obstruction in the transmitted data bearing sign. To check these impacts is one of the necessities while outlining a transmitter and collector end system. Alternate prerequisites are force and data transmission proficiency at a low usage unpredictability. This transmitter requires two timekeepers; an image clock and a specimen clock. The image clock has a period equivalent to the predetermined piece rate. The Software Defined Ratio (SDR) device is designed toapproach for wireless communication devices that were discovered by Joseph Mitola in the early 90s. The device aims at identifying, reprogramming and reconfiguring radio problems. The SDR receiver device is very different from traditional receiver devices in various way Most of the SDR application areas are universities and other large organizations that dedicate massive amounts for research purposes. However through the use of the RTL2831 device in coordination with other devices, low-cost solutions can be achieved.