Bazı demir izotopları için Gamow-Teller geçiş özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the Gamow-Teller transition properties for some iron isotopes
- Tez No: 459305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde Kuazi Rastgele Faz Yaklaşımı (QRPA) kullanılarak demir kütle bölgesinde bulunan 62,64Fe izotopları için beta geçiş özellikleri incelenmiştir. Pyatov-Salamov yöntemi (PM) ile kabuk model Hamiltonyeni ve Gamow-Teller (GT) operatörü arasındaki bozulmuş komütasyon koşulu restore edilmiştir. Beta (β) geçiş süreçleri, toplam Hamiltonyene restorasyon terimi ( h0) ile birlikte parçacık-parçacık (pp) ve parçacık-eşik (ph) kanallarındaki spin-isospin etkin etkileşmeleri ilave edilerek incelenmiştir. Sayısal hesaplamalar Woods-Saxon (WS) potansiyeli baz alınarak Fortran 77 programlama dilinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar uygun deneysel değerler ve şematik model (SM) sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the beta decay properties for 62,64Fe isotopes in the iron mass region have been investigated by using Quasi Random Phase Approximation (QRPA). The violated commutation condition between the shell model Hamiltonian and Gamow-Teller (GT) operator has been restored by Pyatov-Salamov Method (PM). The beta (b) decay process have been investigated by adding the spin-isospin effective interactions in the particle-particle (pp) and the particle-hole (ph) channels together with the restoration term ( h0) to the total Hamiltonian. The numerical calculations are performed on the basis of the Woods-Saxon (WS) potential in Fortran 77 program language. The obtained results have been compared with those of the schematic model (SM) and the corresponding experimental data.