Noniyonik surfaktantların bulutlanma noktasından faydalanarak çevresel örneklerdeki bazı metal içeriklerinin belirlenmesi
The determination of some metals contents in environmental samples utilizing from the cloud point of nonionic surfactants
  1. Tez No: 459320
  2. Yazar: CANER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BATIGÖÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada çevresel su örneklerindeki bakır (Cu), kadmiyum (Cd), kurşun (Pb), mangan (Mn) ve nikel metallerini bulutlanma noktası ekstraksiyonunu (CPE) kullanarak alevli atomik absorpsiyon spektromektre (FAAS) kullanılarak miktarları tayin edilmiştir. Çalışmada her bir metal için uygun ligand belirlendi. Bakır (Cu) metali için amonyum pirolidin ditiyo karbamat (ammonium pyrrolidinedithiocarbamate - APDK),kadmiyum (Cd) metali için piridilazo naftol (1-(2-pyridylazo)-2-napthtol – PAN), kurşun (Pb) metali için sodyum dietil ditiyo karbamat trihidrat (sodium diethyldithiocarbamate trihydrate – SDEK), mangan (Mn) metali için sodyum dietil ditiyo karbamat trihidrat (sodium diethyldithiocarbamate trihydrate – SDEK), nikel (Ni) metali için piridilazo naftol (1-(2-pyridylazo)-2-napthtol – PAN) bulunmuştur. Noniyonik surfaktant olarak Triton X-114 kullanılmıştır. Optimum şartlar olarak, her bir metal için uygun pH aralığı, ligand konsantrasyonu ve noniyonik surfaktant konsantrasyonu belirlenmiştir. pH değerleri tüm metaller için bazik bölge olarak bulunmuştur. Belirlenen optimum şartlar çevresel su örneklerine uygulandı ve metal iyonlarının analizi gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda bulutlanma noktası ekstraksiyon metodunun uygulanabilirliği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this work cloud point extraction (CPE) has been used for the determination of copper (Cu), cadmium (Cd), lead (Pb), manganese (Mn), and nickel (Ni) metals found in environmental water samples by flame atomic absorption spectrometry (FAAS). In this study, a suitable ligandhas been provided for every metal. For the copper (Cu) metal ammonium pyrrolidinedithiocarbamate (APDK), for the cadmium (Cd) metal 1-(2-pyridylazo)-2-napthtol (PAN), for the lead (Pb) metal sodium diethyldithiocarbamate trihydrate (SDEK), for the manganese (Mn) metal sodium diethyldithiocarbamate trihydrate (SDEK) and for the nickel (Ni) metal 1-(2-pyridylazo)-2-napthtol (PAN) is determined. As the non-ionic surfactant, Triton X-114 has been used. As optimum conditions appropriate pH range, ligand concentration and non-ionic surfactant concentration for every metal has been determined. The pH values are found as the basic region for all metals. The stated optimum conditions has been applied to the environmental water samples and analysis of metal ions has been made. The feasibility of the cloud point extraction method was demonstrated in the direction of the obtained results.