Değişik karakterli akrilik binder tiplerinin zig finisajındaki karşılıklı etkilerinin araştırılması
- Tez No: 7815
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
58 ülkemizde deri sanayi son yıllarda çok hızlı bir gelişim içindedir. Deri. ve deriden mamul eşyalar, özellik le deri giysiler Avrupa pazarlarında aranır duruma gelmiş, hatta son zamanlarda bizim için çok yeni. olan Amerika ve Sovyetler Birlimi 'ne de ihraç edilmeye başlandıktır. 33u' dar unun en öi.-enli nedenleri deri kalitesi, fiziksel daya- nımla.rı, görünümleri ve dış pazar talebine kısa s'Lrede uyun gösterilmesidir. Dış pazarların isteklerine kısa süre adap te olunabilmesi hiç şüphe yokki deri bitin işleni olan fi- nisajı ön plana çıkarmaktadır. Bu sebepten dolayı araştırmada^ f inisaj özellikle rini geliştirme amaçlanmıştır. Bunun için giysilik deri finisajmda kullanılan binderler derişik iyonik karakterlerde Üretilmişlerdir. Labora t uyarlarda karalan can reaktörde. ilk ola rak Lutensal OPS-25 em'llgatöra ile anyonik binder inal edilmiştir. Daha sonra HP- 3 0 enülgatörü kullanarak noniyo- nik binder üretilmiş son olarakta PJewoquat ÖPM emülgâtörüy- le katyonik binder elde edilmiştir. Bu binderlerin iyonik karakterleri dışındaki tura özellikleri standardize edildikten sonra denemelere geçil miştir. Birinoi aşamada değişik şarjlı bindar-.ler ayrı ayrı tek başlarına derilere uygulanmıştır. Böylece dört kat anyonik, dört kat noniyonik ve dört kat katyonik. finisaj59 ^L'rtail-} def iler eldo ediltn.i.;fcir. Bundan sonra ise derilere sırasıyla iki kat arıycnik iki kat katyonik, iki kat noniyo- nik iki kat anyov^ik ve son olarakta iki kat katyonik iki kat anyon ik i'isiaaj yapalf-ıı.jtır. DeiJirjik kombinasyonlarda yapılan farklı.jarjlı f inisa jların test nönu'çlarına ^Srs yay sürtünmeye dayanık lı iyi cilt ^ör'inür-iu, iyi t'utuLi, boşluksuz ve iyi renk derinliği istenen derilere alt katları katyonik '.Ut kat ları anyonik finişe j ya pil naşı ^erekti^i sonucu o ıknı.it ir. Barrunla birlikte iyi- j-apı-na ve iyi su eane dayamam m noniyonik karakterli binder kullanılan i'inisajlarda olduğu tosbit edilni.ytir. Bu araatırnanın sonucunda finisaj işleklerinde fazlaca kullanılmayan katyonik binderlerin daha geni* bir kullanım sahası bulacağı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
60 S0LE.JARY Leather Industry in our country in the last years has; been developing faotly. Leather and goods made of le ather, and especially toother clothes have been chosen at ma rice t s of Zl-.ropea'n even recently It is began to export America and Soviet Unions being new bazaar in tersis of us. Reasons of this position are quality of Leather, physical residence, appearance and to be shown observance to the do- nnnd of foreign bazaar in a short time. Adaptation to the demands of foreign bazaars in a short time have brought certainly finishing being end of process of leather to foreground. Because of this reason it is intended to be realised in this research development of properties of '. finishing. Therefore binders using at finishing of leather for clothing had been prodtıooted in different ionic characters. Lutensol enulgator OPS-25 and anionic binder firstly were produced in glas-reactcr counting in Labourto- ary. Later ~t was used !'I?-*30 omulgator and produced nonio- nic binder. Lastly cationic binder produced with, using Hev/O'iuat Cpem enll/ator. After standardised all of the properties of these binders except ionic characters experiments were begun.61 At first phase binders being at different charge were processed sperately one by one on leather. So It had been obtained leathers after finishing for four fold anionic and four fold nonionic and then four fold cationic. And then respectively for two fold anionic, two fold cationic, two fold noiiionic, two fold anionic and then lastly tow fold cationic, two fold anionic ara processed finishing on these leather. According to the results of at the different char ge on finishing at the different combinations, It was conc luded that cationic for subfold, anionic for apperfold finishing on required leathers to obtain resistent to wet friction, a good appearance on the surface of the leather, a 'good treatment upon, compactness and quality in color. Hoy/ever, It was determined that rosisdence to water absorbing and' feo tightness wass valid in finishing using the binders of nonicnic character. At the result.of this research It «is observed that the cationic binders rarely used at the process _of finishing will find larger use.