Functionalization of polymer coated surfaces by radical-exchange reactions
Polimer kaplı yüzeylerin radikal değişim reaksiyonları ile fonksiyonelleştirilmesi
- Tez No: 459378
- Danışmanlar: DOÇ. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fonksiyonel polimer fırçaların sentezi, özellikle biyosensör uygulamaları için büyük ilgi kazandı. Bu tezde, silikon yüzey üzerindeki polimer fırçaların uç grup modifikasyonu için özgün yöntem ortaya koyuldu. Uygulama olarak amaç, biomolekülerin tanınması sırasında proteinlerin bağlanmalarını arttırmak için çoklu etkileşim yapabilen dendritik yapılar bulunduran polimerik yüzey kaplamalar tasarlamaktır. Bu tez radikalik yer değiştirme reaksiyonu kullanarak uç grup modifikasyonunun ilk adımını araştırır. Özellikle dietilen glikol metil eter metakrilat tabanlı hidrofilik polimer fırçalar katılma-ayrışma zincir transfer polimerleşmesi kullanılarak yüzeyden sentezlendi. RAFT ajanının ditiyo benzoat grubunun uzaklaştırılması ve polimer fırçaların uç gruplarının fonksiyonelleştirilmesi radikalik çapraz eşleşme reaksiyonu kullanılarak gerçekleştirildi. Polimer fırça kaplı yüzeyler click edilebilen azit gruplarını içeren diazo temelli benzeri dendronlara maruz bırakıldı. Bu yüzeyler alkin içeren floresan boyalar kullanılarak modifiye edildi. Korunda diazo grup bulunduran birinci ve ikinci nesil poliester dendronlar sentezlendi ve polimer zinciri uç grup işlevselleştirilmesi için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The synthesis of functional polymeric coatings has gained great interest for various research area especially biosensor applications. In this thesis, novel method to make end group modifications of polymer brushes on silicon surfaces is disclosed. As an application, the aim is to design polymeric coatings with dendritic structures as a multivalent ligand display to increase binding affinity of protein during biomolecular recognition. This thesis explores the initial step of end group modification using a radical exchange reaction. In particular, di(ethylene glycol) methyl ether methacrylate based hydrophilic polymer brushes were synthesized via reversible addition-fragmentation chain transfer polymerization (RAFT) with 'grafting from' approach. Removal of dithio benzoate group of RAFT chain transfer agent and functionalization of polymer brush end groups were achieved via radical cross coupling reaction. Polymer brushes were treated with diazo-based derivatives containing clickable azide groups. These were modified using an alkyne containing fluorescent dye. First and second generation of polyester dendrons containing diazo groups at the core were synthesized and used for polymer chain end functionalization.