Fabrication of cleavable covalently crosslinked colloidosomes
Kırılabilir kovalent bağlı mikrokapsüllerin üretimi
  1. Tez No: 459379
  2. Yazar: BÜŞRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada ilk olarak oleik asit kaplı demir oksit nanoparçacıklar sentezlendi. Daha sonra üç farklı bağlayıcı ve oleic asit arasında gerçekleşen yer değiştirme reaksiyonu sonucunda bağlayıcılar ile kaplandılar. Üç bağlayıcıdan bir tanesi diğerlerinden farklı olarak disulfit bağı taşımaktadır. Disülfit bağı tiol içeren maddeler ile bozulabilir. Bu özellik disülfit bağı içeren mikrokapsüllere daha sonra kırılabilirlik özelliği kazandırır. Yer değiştirme reaksiyonları ile demir oksit parçacıklar kaplandıktan sonra toluen içinde demir oksit parçacıklar, su içinde Cu(I) kataliz emülsiyonu kullanılarak azid ve alkin grupları arasında bir klik reaksiyon meydana getirerek içlerinde su bulunan mikrokapsüller elde edilmiştir. Oluşturulan mikrokapsüller pek çok alanda kullanabilir. Bu alanlardan bir tanesi biyomoleküller için taşıyıcı görev görmeleridir. Bu amaçla mikrokapsüllerin içine bir floresans boya konmuş ve oluşturulan mikrokapsüllerin bu özelliğe sahip oldukları boyanın mikrokapsüllerden salınımı kontrol edilerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cleavable microcapsules were obtained using self-assembly and crosslinking of magnetic nanoparticles at the oil-water interface. To achieve this, iron oxide nanoparticles coated with oleic acid were synthesized and they were coated with three different linkers including azide and alkyne parts, one of which contained a disulfide bond linkage. Since disulfide bonds can be degraded with thiol compounds, they render these microcapsules cleavable. A water in toluene emulsion system including both nanoparticles and Cu(I) catalyst was prepared. By shaking the emulsion, microcapsules were fabricated via Cu(I) catalyzed Huisgen reaction involving cycloaddition of azides and alkynes. Thus, stable microcapsules made through covalent crosslinking of coated iron oxide nanoparticles were obtained. These microcapsules were characterized using microscope and SEM images. Also, FITC labeled dextran was encapsulated within these microcapsules and their release in the presence of dithiothreitol was demonstrated using fluorescence microscopy.