Talaşlı imalat esnasında kesme işlemine etki eden faktörlerin incelenmesi ve optimizasyonu
Examination and optimization of factors during metal cutting
- Tez No: 45938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günümüzde, teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda bilgisayar her alana girmiş ve kulllanımı da hızlı bir şekilde artmıştır. Talaşlı imalatta ise bir çok kontroller, deneyler, optimizasyonlar ve gösterimler bilgisayar yardımıyla yapılmaya başlanmıştır. Talaşlı imalatta iş parçası üzerinde yapılacak herhangi bir operasyonda yanlış bir işlemin veya seçimin yapılması sistemin bozulmasına veya çok büyük kayıplara uğramasına sebep olur. Talaşlı imalata başlayanların operasyon tanımı ve gösterimi için tezgah üzerinde uygulama yapması yerine bilgisayar üzerinde bulunan yazılımlar kullanılarak daha sağlıklı ve maliyet az olur. Bu tezde, tornalamada talaş kaldırmaya etki eden faktörler incelenmiş olup kesici takım seçimi, kesme bilgilerinin bulunduğu ve operasyon gösterilerini içeren bir yazılım hazırlandı. Bu yazılım, çeşitli kesici takım resimleri ve bu takımların kodlarını vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Todays machine technology has been improving for using computer systems. In the manufacturing systems, a lot of controls, showing, animation have been started to do by using computer systems. For manufacturing system is very expensive because of some operation is done by computer system later starting real cutting processing. There are so many programs about CAD/CAM (Computer Aided Design / Computer Aided Manufacturing) and backplotting etc. The purpose of this thesis is to analyze factors of cutting on turning operation and selecting optimum tools for rough turning operations. A computer program has been written for selecting tools. According to kind of turning operation, tool is selected by program and can seen specifications and diagram of tool on the screen. The series of operation on turning are seen on the screen.