Çine Ovasının (Aydın) temel hidrojeolojik etüdü
  1. Tez No: 45937
  2. Yazar: CELAL ALPAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışma Menderes Masifinde önemli miktarda yeraltı suyu taşıyan bir havzada yeralan Çine Ovasının temel hidro jeolojik etüdüdür. Ova yaklaşık 655 km2 lik bir beslenme alanına sahiptir» Çalışma üç ana kısımdan oluşur. Birinci kısımda ovadaki jeolojik birimler tortul, wagmatik ve metamorf ik kayalar olarak gruplandırılmış, haritalar ve kesitlerle de gösterilmiştir. Tortul kayalar grubunu Heojen yaşlı marn-kireçtaşı ve kumtaşı-konglomera ardalaşması ve Kuvaterner yaşlı alüvyon oluşturur. MaJQmatik kayaları Paleozoyik yaşlı granit ve metamorfik kayaları da yine Paleozoyik yaşlı gnayslar oluşturur. ikinci kısımda inceleme alanının hidrojeoloji harita sı ve kesitleri yapılmıştır. Alüvyon birimi geçirimli olup ovanın tek akiferini oluşturur. Ayrıca ovadaki kuyulara ait. statik su seviye değerlerinden yararlanılarak yeraltı su seviye esrileri çizilmiş ve yeraltı suyu akım yönünün Çine Çayına doğru olduğu belirlenmiştir. Sondaj kuyularında yapılmış pompaj deneylerinin yorumlarından hidrojeolojik parametreler k, T ve S hesap lanmıştır. Ayrıca toplam beslenin, toplam boşalım ve mevcut olan yeraltı suyu potansiyeli belirlenmiştir. Son kısımda ise kuyulardan alınmış su numunelerinin kimyasal analiz verilerinden yeraltı suyunun kimyasal özellikleri belirlenip sınıflandırılmış ve diyagramlar özerinde gösterilmiştir. Yine ova genelinde su kaynaklarının kullanımı ve paylaşımı için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consist of the basic hydrogeologic investigation of Çine Plain located in a basin in the Menderes Massif which contains a significant amount of groundwater. Çine Plain has a recharge area of approxima tely &54 square kilometers. This study has three main parts. In the first part, the geological units in the plain were groupped as sedimentary, magmatic and metamorphic rocks and indicated in the geological maps and crossections. The Neogene aged marl-limestone and sandstone-conglo merate sequences and the Quarternary aged alluvium make up the sedimantary rocks group. The Paleozoic aged granites form the magmatic rocks and the gneiss of the same area form the metamorphic rocks. In the second part, hydrogeological maps and crossections of the geological units were prepared. Here the alluvium which is highly porous and permeable forms the only unconfined aquifer of the plain. In addition from the isoheight map prepared for the aquifer's water table it was found that the direction of groundwater flow is towards the Çine River. From the interpretation of pumping tests, the values of hydrogeological parameters k, T and S were estimated. Also, total recharge and discharge in the plain and the plain's groundwater potential was evaluated quantitatvely. In the final part, from the analysis of water samples, physical and chemical properties of the groundwater was determined and its class was marked on the classification diagrams. Also, suggestions were made on the distribution of water resources in the plain.