68000 mikroişlemcisinin PC'de simülasyon ile eğitimi (68000 simülatörü)
A Simülation for the education of 68000 on PC based systems (simulation of 68000)
  1. Tez No: 45939
  2. Yazar: MEHMET SALİH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZGİN ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bir mikroişlemciye yönelik yazılım oluşturmak için geliştirme setleri kullanılmaktadır. Bu setlere ihtiyaç duymadan yazılım geliştirmek için PC tabanlı sistemlerde simülasyon adı verilen ve mikroişlemcinin komut seti ve kaydedici yapısını taklit eden yazılımlar geliştirilmiştir. Çok farklı mikroişlemcilere yönelik hazırlanmış bu tarz yazılımlar mevcut olup bizim çalışmamızda hedef seçilen M68000 işlemcisine yönelik simülasyonlarda bulunmaktadır. Ancak bu programlarda kullanılan arayüzler daha çok konunun uzmanlarına yöneliktir. Bu amaçla kullanımı kolay ve sistem geliştirmeden çok eğitime yönelik olarak Motorola MC68000 mikroişlemcisinin PC tabanlı sistemlerde simülasyonunun gerçekleştirilmesi tasarlanmıştır. MC68000' in komut setini ve kaydedici yapısını taklit eden SIM68000 adı verilen yazılım Borland Pascal kullanılarak geliştirilmiştir. Yapılan çalışma altı bölümde sunulmaktadır: Birinci bölümde 68000 mimarisinin temel kaydedici yapısı, bacak bağlantıları gibi özellikleri anlatılarak simülasyonu yapılacak işlemci tanımlanmıştır. İkinci bölümde öncelikle simülasyon ve cross asembler kavramlarına değinilmiş ardından yapılan çalışmanın şematik olarak tüm prosedür içinde konumu belirlenerek, SIM68000 simülatörünün yapısı, komutları ve kullanımı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde simülasyon hazırlanırken MC68000 adresleme modlarınm yazılımla modellenmesi sırasında izlenen yöntem şematik olarak her mod için ayrı ayrı verilmiştir. Dördüncü bölümde MC68000 asembly yapısı ve komut seti içindeki komutların yapıları ve fonksiyonları simülasyon açısından ele alınmış ve açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde simülasyon dışında bırakılan MC68000' e ait gelişmiş özelliklerden bahsedilmektedir. Altıncı ve son bölümde ise MC68000 için geliştirilmiş asembly uygulamaları yeralmaktadır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the design of microprocessor software, development kits are used. But using simulators, microprocessor software can be developed without any development hardware. A simulator program duplicates the exact execution of machine code for the given microprocessor on a different computer. Although some simulators and mostly emulators are exist for MC68000, they are especially written for the expert of the field but not for beginners. In these simulators user interface is not proper for educational purposes and also their price is quite high. Knowing the facts above, we decided to develop a simulator with a user friendly user interface for educational purposes. In this project, we have developed a simulator program which is called SIM68000 using Borland Pascal. It simulates the programming model and instruction set for the MC68000 microprocessor. The project is represented in six chapters. In chapter one, an introduction to MC68000 microprocessor is given through the history of production, programming model and signal descriptions. In the second chapter, firstly the concepts of simulators and cross assemblers are explained. Then a block diagram of the SIM68000 is given and major functional parts are explained. Finally Pascal code for the instruction simulator is given in detail. In chapter three, the method of simulation for adressing modes of MC68000 is explained using diagrams. In the fourth chapter, a detailed analysis of instruction set, assembly format and machine code format are given for the simulation. In the fifth chapter, the parts of MC68000 hardware which are not simulated in SIM68000 are explained. In the last chapter, some assembly source programs for MC68000 microprocessor are given. IV