Fiber optik haberleşme sistemi
Fiber optic communication system
  1. Tez No: 45940
  2. Yazar: HAKAN KAPTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL FİDANBOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada dünyada hızla kullanım alanı bulmaya başlayan fiber optik kablolar ve fiber optik haberleşme sistemlerinin yapısı, çalışması, haberleşmedeki yeri ve haberleşmede kullanılma sebepleri, kullanımının getirdiği avantajlar incelenmiştir. Bu doğrultuda ikinci bölümde fiber optik kabloların kullanım alanları ve diğer kablo sistemlerine olan üstünlüğü anlatılmıştır. Üçüncü bölümde fiber optik kabloların çalışma prensipleri, fiber optik kablo çeşitleri incelenmiş, kablo çeşitlerinin birbirlerine olan üstünlükleri vurgulanmıştır. Ayrıca fiber optik kabloların zayıflama parametreleri ve çeşitleri incelenmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümde fiber optik sistemlerde kullanılan vericiler ve alıcılar anlatılmıştır. Alıcı ve vericilerin çeşitleri, çalışma prensipleri, performansları maliyetleri de gözönüne alınarak incelenmiştir. Altıncı bölümde fiber optik hat teçhizatlarından 140 Mbit/s hat teçhizatı ele alınmıştır. Bu sistemi oluşturan üniteler, blok şemaları ve çalışma prensipleri incelenmiştir. Yedinci ve son bölümde Acıbadem Telefon Santralı incelenmiş, bu santralın fiber optik sistemle bağlı olan hatlarının planı çıkarılarak bunlardan Acıbadem Kadıköy iletim hattı ele alınarak hesabı yapılmış ve ortalama maliyeti çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis fiber optic cables and fiber optic communication system, which are very popular recently, have been examined for its working, using reasons in communication systems and its advantages. In the second chapter fiber optic cable application areas and advantages to other cable systems have been explained. In the third chapter fiber optic cable's working principles, their varieties and advantages to each other have been discussed. Also fiber optic cable attenuation parameters and types have been examined. In the fourth and fifth chapter receiver and transmitter, which are used in the fiber optic system, have been explained. Transmitter and receiver types, working principles, performances and their costs have been examined. In the sixth chapter system unit of 140 Mbit/s line equipment block diagram and its working principles have been examined in the detail. In the seventh and the last chapter Acıbadem telephone exchange has been examined and its fiber optic communication line cost calculation from Acıbadem to Kadıköy and its average cost have been made. II