Effects of uncertainties in probabilistic seismic hazard analysis on response of a tall building
Olasılıksal sismik tehlike analizindeki belirsizliklerin yüksek bir yapının tepkisine etkisi
- Tez No: 459416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sismik bölgelerdeki yapılar yer hareketlerinden kaynaklanan sismik taleplere dayanabilecek şekilde tasarlanırlar. İnşaat için yapılan yatırım ve istenmeyen yapısal hasar durumunda oluşabilecek sonuçlar sebebi ile yüksek yapıların tasarımı genellikle ekstra bir dikkat ile yapılır. Sismik istemin tahmin edilmesi de özel bir dikkat ile yapılması gerekir çünkü, sismik bölgelerde binaların tasarımı genellikle sismik kuvvetler tarafından belirlenir. Yapının düzgün tasarlanmış bina gereksinimlerini sağlayabilmesi için, yapının sonlu elemanlar modelinin seçilen yer hareketi kayıtları altında hedeflenen tepki gereksinimlerini yerine getirebilmesi gereklidir. Analizlerde kullanılacak yer hareketi kayıtlarını, yapının olduğu bölgede beklenen sismik tehlike sonuçlarına göre seçilmesi gereklidir. Bir bölgenin sismik tehlikesi olasılıksal sismik tehlike analizi (OSTA) ile belirlenebilir. OSTA tehlike seviyesini belirlemek için depremsellik modelleri ve yer hareketi tahmin denklemlerinden yararlanır. Depremsellik modelleri belirsizliklere karşı çok hassastır, dolayısı ile tehlike seviyeleri de böyledir. Bu çalışmada, bu belirsizlikler ve bunların sismik tehlike tahminlerine olan etkisi incelenmiştir. Seçilen yer hareketi kayıtları ile İstanbul'da bulunan 43 katlı betonarme yüksek yapı üzerinde zaman tanım alanında doğrusal analizler yapılarak, bu belirsizliklerin yüksek yapının tepkisine olan etkisi de incelenmiştir. Sonlu elemanlar modelinin doğrulanması için binaya ivme sensörleri yerleştirilmiş ve ortam titreşimi ölçümleri ile sistem tanımlanması yapılmıştır. Sismik tehlike hesaplarına ek olarak, yapı modellerinde de modelleme esnasında yapılan varsayımlardan dolayı bir belirsizlik vardır. Sonlu elemanlar modelinin doğrulanması veya sistem tanımlama sonuçlarına göre güncellenmesi mevcut yapının gerçekçi davranışının yakalanması için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Structures in seismic regions are designed to withstand the seismic demands imposed by ground motions. Design of a tall building is usually performed with an extra care due to the amount of investments done for the construction and also the possible consequences in case of an undesired structural damage. Special care is needed for the estimation of seismic demand since the design of a structure is generally governed by seismic forces in seismic-prone regions. Finite element model (FEM) of the structure is expected to fulfill the target response requirements under selected ground motions in order to satisfy the requirements of a properly designed structure. Ground motion records used in the analyses should be selected in accordance with the seismic hazard results expected at the site of the structure. Seismic hazard of a site can be determined via probabilistic seismic hazard analysis (PSHA). PSHA utilizes seismicity models and ground motion prediction equations (GMPEs) to calculate hazard levels. Seismicity models are very sensitive to uncertainties, so as the hazard levels. These uncertainties and their effects on seismic hazard estimations are investigated in this study. By conducting linear time-history analyses with the selected ground motions on a 43-story reinforced concrete tall building in Istanbul, the effects of these uncertainties on the response of a tall building is also investigated. In order to validate the FEM, structure is instrumented with accelerometers and system identification (SID) is conducted with ambient vibration measurements. In addition to the seismic hazard calculations, structural models have uncertainties as well due to the assumptions and subjective decisions in modeling phase. It is crucial to validate the FEM or update the FEM according to SID results in order to catch a realistic behavior of the real structure.