Bilgisayar destekli öğretim için bir modül tasarımı
A Modüle design for computer asisted learning
- Tez No: 45942
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışma genel olarak, bilgisayar destekli öğretim yönteminin eğitim açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde bilgisayar destekli öğretime duyulan gereksinim üzerinde durulmuştur. Bu aşamada bireysel öğretimin doğuşunu gerektiren nedenler ve bu nedenler sonucunda ileri sürülen öğretim modelleri anlatılmıştır. Daha sonra bu alanda mevcut bulunan aksaklık ve eksikliklere değinilmiştir. İkinci aşamada karşılaşılan eğitim sorunlarına bir çözüm önerisi olarak sunulan programlı öğretim ve bilgisayar destekli öğretim yöntemleri açıklanmış bu iki yöntem arasındaki ilişkiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, bu tez çalışmasının sonuçları anlamına gelen Teknik Eğitim Fakülteleri Eğitim Bölümü Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri içinde yer alan Meslek Analizi ve Program Geliştirme dersi için bir bilgisayar destekli öğretim modülü örneği verilmiştir. Burada her öğretmenin kendi bilgisayar destekli öğretim modülünü hazırlayabileceği görüşünden hareketle hazır sunum programları kullanılmıştır. Bu yazılım paketlerinin kullanımına da kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation, in general aimed to investigate the computer assisted learning in terms of education sciences. In the first part of thesis, the necessity to C.A.L. is described. Then the reasons that cause individual learning and the teaching methods offered to that reasons are described. Later on the lameness and the defectiveness, exsist in this subject is attained. In the second stage, computer assisted learning and programmed instruction methods which are presented as a solution to education problems are described and the relation between these two methods are given. In the last part, with the aim of creating an example, a computer assisted learning module to job analysis and curriculum development course tried to constructed. Presentation packages are being used due to the idea of every teacher could construct their own C.A.L. module. The use of these software packages are being tried to described as shortly.