Active brownian particles propelled by sound
Sesle ittirilen aktif brown parçacıkları
- Tez No: 459425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akustik alanların içerisindeki küçük parçacıklar akustik radyasyon kuvveti olarak adlandırılan bir kuvvete maruz kalırlar ve bu kuvvet parçacıkların hareketlerinin uzaktan kontrol edilmesine olanak sağlar. Aktif Brown parçacıkları ise içinde bulundukları ortamın enerjisini kinetik enerjiye dönüştürerek hareket etme becerisine sahiptirler. Fakat bu parçacıkların harici etki varlığndaki davranışları, çalışma azlığı nedeniyle yeterince anlaşılamıştır. Aktif Brown parçacıklarının hareketlerini kontrol etmek için akustik alanların kullanımı daha önce gündeme gelmiş olmasına karşın, henüz bu etkinin analitik çözümüne dair bir çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı, tek bir parçacığın hareket denklemini kurgulayarak aktif parçacıkların akustik alan içerisindeki davranışlarını incelemektir. Literatürde akustik radyasyon kuvvetinin analitik denklemini aktif parçacıkların dinamik denklemlerine ekleyen ilk çalışma budur. Bulunan denklemlerin nümerik çözümleri kullanılarak iki farklı aktif madde modeli için simulasyonlar yapılmış ve aktif Brown parçacıklarının kolektif davranışları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Small particles in acoustic fields experience the so-called acoustic radiation forces by which the motion of particles can be manipulated in a contact-less way. Active Brownian particles have the ability to propel themselves by converting ambient energy into kinetic energy. However, because of the lack of study, the behavior of active Brownian particles in vicinity of external fields is not well-understood. The usage of acoustic fields in controlling the motion of these particles was suggested before, but this effect has not been resolved analytically yet. In the analysis contained herein, the behavior of active particles inside an acoustic field is investigated by constructing the equation of motion for a single particle. This is the first time in the literature whereby the analytic form of the acoustic radiation forces is integrated with the dynamic equations of the system. The resulting equation is solved via numerical techniques. Then, with the performed simulations for two different active matter models, the collective behavior of active Brownian particles is also exploited.