Effect of a price driven secondary market on a system with random demand and uncertain costs
Fiyata dayalı ikincil pazarın rassal talep ve belirsiz maliyetler altındaki sisteme olan etkisi
  1. Tez No: 459437
  2. Yazar: YÜCEL GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalişmasında, dalgalı piyasa fiyatlandırması altında ürün alım problemi incelendi. Tezin amacı; iki satış sezonu boyunca elde edilecek kar maksimuma çıkaran başlangıç ürün alış miktarını belirlemektir. Birinci satış sezonunda, piyasa fiyatı sürecini Geometric Brown Hareket Süreci ve talep sürecini ise Poisson Süreci olarak ele alındı. Ayrıca bu sezonda talep ve alış fiyatı birbirinden bağımsız olarak düşünüldü. İkinci satış sezonunda ise, talebin; fi rmanın belirlediği fi yata göre şekilleneceği kabul edildi. İkinci market yerine hurda degerini kabul edilerek, matematiksel model geliştirildi ve kapalı bir çözüm yöntemi bulundu. Genel model icin, ikincil piyasa modellendi ve öncelikle bu dönemden en iyi gelir elde edilmesini sağlayacak şekilde optimizasyon problemi çözüldü. Daha sonra bu iki marketin gelirleri birleştirildi ve toplam geliri eniyileyecek şekilde problem modellendi. Bunlara ek olarak, fiyat süreci değişkenlerinin optimal miktarı ve optimal karı nasıl etkilediğini incelemek icin bazı sayısal örnekleme calışmaları yapıldı. Ayrıca fiyat değişikliğini dikkata alan ve almayan iki optimal planın performanslar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider the problem of purchasing a commodity with a fluctuating market price so as to maximize its pro fit from selling it over two selling season. Over the primary season, the market price evolution is described by the Geometric Brownian Motion and we describe the demand process as a Poisson Process. Moreover demand and price is independent during this season. Over the secondary selling season, demand depends on the price the fi rm assigns. Considering the salvage value in place of the secondary market, we develop a mathematical model and find a closed form of solution. For the general model, we model the secondary market demand as a linear model and first solve optimization problem of maximizing the revenue from the secondary market. Then, we combine two selling seasons and model the problem for maximizing the total expected pro fit. In addition, we perform a numerical study to investigate how the optimal quantity and the optimal pro fit values depend on the price process parameters. We also test the performance of the optimal policy against the policy that ignores the volatility of the price.