Risk quantification for foreign currency investments
Döviz yatırımları için risk ölçümü
- Tez No: 459438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ekonomiler küreselleştikçe, daha çok şirket, yatırımcı veya çalışan kazancını döviz olarak sağlamaktadır. Döviz kurundaki değişimler kişilerin veya firmaların kazancını etkileyeceği için döviz kurundan kaynaklanan riskin yönetimi önem kazanmıştır. Ölçülebilen risk daha iyi bir şekilde yönetileceği için, bu çalışmadaki amacımız döviz kurundan kaynaklanan riskin ölçülmesidir. Çalışmamızda 9 farklı döviz çiftine ait günlük kur değerleri kullanılmıştır. Risk modellemesi için normal dağılım, t dağılımı, normal dağılımlı GARCH, t dağılımlı GARCH, eşik sınırın üzerinde kalan değerler yöntemi ve GARCH filtreli uç değer teorisi kullanılmıştır. Günlük risk ölçümü ise VaR modeli kullanılarak yapılmıştır. Günlük risk ölçümü tüm döviz çiftleri için ve her bir risk modelleme metodu kullanılarak yapıldıktan sonra, risk modelleme yöntemlerinin performanslarını değerlendirmek için 4 farklı güvenirlilik düzeyi kullanılarak geriye dönük testler uygulanmıştır. Gerçekleştirilen geriye dönük testlerin sonuçlarına göre normallik varsayımına dayanan metodlar, normal dağılım ve normal dağılımlı GARCH, riski düşük tahmin etmiştir. Gelişmiş yöntemlerden t dağılımlı GARCH ve GARCH filtreli uç değer teorisi, diğer risk modelleme yöntemleri ile karşılaştırıldığında en iyi risk modelleme performansına sahip yöntemlerdir. Ayrıca, t dağılımı da özellikle güçlü ekonomilere sahip ülkelerin döviz çiftlerinin risk modellemesinde iyi sonuçlar vermiştir. Çalışmamızın sonucunda öncelikle daha iyi bir risk modellemesi için gelişmiş yöntemlerin - t dağılımlı GARCH ve GARCH filtreli uç değer teorisi- kullanılması önerilmiştir. Fakat uygulama kolaylığını önemseyen kullanıcılar için riski diğer modellere göre daha yüksek tahmin eden t dağılımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
As the economies are globalized, more firms, investors and workers find their fortunes linked to the exchange rates. Therefore, management of exchange rate risk becomes more significant. As the measured risk can be managed better, the aim of this study is to quantify the foreign exchange risk. In this study, six different risk modeling methods - i.i.d Normal, i.i.d Student's t, Normal-GARCH, t-GARCH, unconditional EVT and GARCH filtered EVT - are used to quantify the daily risk of currency pairs. After the daily VaR of the currency pairs has been calculated, an extensive back testing study is performed using 4 different confidence levels to assess the performance of each risk model. The results of the back testing experiment show that the risk modeling methods that rely on the normality assumption, such as the i.i.d Normal and the Normal-GARCH model, result in significant underestimation of daily risk. The sophisticated methods, GARCH filtered EVT and t-GARCH models showed the best overall performance. Besides, it is observed that the performance of i.i.d Student's t is good especially for currency pairs that belong to the countries with strong economical base. The quality of the t-GARCH and GARCH filtered EVT models were observed in our study and it is recommended to use these models to quantify the FX risk. Also i.i.d Student's t model can be the method of choice if the simple implementation of the methods of choice is important.