Piyasadaki Piper nigrum L. örneklerinin farmakope uygunluğunun incelenmesi
Investigation of the pharmacopoeial compliance of commercially available Piper nigrum L. samples
  1. Tez No: 966145
  2. Yazar: DOLUNAY KIZILTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Şifalı bitkilerin kullanımı çok eski çağlardan beri devam etmekte olup modern tıp için de köken sayılmaktadır. Günümüzde ise tıbbi bitkilerin kullanımı, halk tarafından hastalıklara doğal yaklaşımlar arama eğiliminden dolayı artarak devam etmektedir. Fakat ülkemizde tıbbi bitkilerin satışının uzman olmayan kişilerce yapılması halk sağlığını tehdit eden bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Satılan ürünlerde; bitkinin toplandığı bölge ve dönemin uygun olmaması, droğun yanlış saklanma koşullarına sahip olması, droğun yanlış kaynağı ve tağşişat riski gibi kritik unsurlar nedeniyle bu işin konu ile ilgili uzmanlar tarafından yapılması önem arz etmektedir. Piper nigrum sıklıkla gıda, baharat ve tedavi edici amaçla kullanılan bir bitkidir ve içeriğinde çok çeşitli kimyasal bileşikler bulunmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda da antidepresan, analjezik, antipiretik, antimikrobiyal, obezite karşıtı, kolesterol düşürücü, antikanser, antioksidan, antihipertansif ve antidiyareik etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple satışı ve tüketimi bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bu tez çalışmasında Sivas ilinde 30 ayrı aktardan toplanan Piper nigrum meyvelerinin Türk Farmakopesi 2017 (TF 2017)' de bulunan“Piperis fructus”monografına göre tanıma testi, mikroskobik inceleme, ince tabaka kromatografisi, yabancı madde testi, su miktarı, toplam kül miktarı tayini, uçucu yağ tayini ve yüksek performanslı sıvı kromatografisi (YPSK) ile piperin tayini gibi analizler yapılarak farmakopeye uygunluğu incelenmiştir ve 30 numune farmakopeye uygun bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The use of medicinal plants dates back to ancient times and is considered a foundation of modern medicine. In recent years, the use of medicinal plants has been increasing due to the public's growing tendency to seek natural remedies for various ailments. Several critical factors such as harvesting the plant at an inappropriate time or from unsuitable regions, improper storage conditions, misidentification of the crude drug, and the risk of adulteration highlight the necessity for such practices to be conducted by qualified professionals. Piper nigrum L., commonly known as black pepper, is one of the medicinal plants frequently sold in open markets without sufficient oversight and poses potential risks to public health. Piper nigrum is widely used as a food ingredient, spice, and for therapeutic purposes. It contains a wide variety of bioactive compounds. Scientific studies have demonstrated that Piper nigrum possesses various pharmacological properties such as antidepressant, analgesic, antipyretic, antimicrobial, anti-obesity, hypocholesterolemic, anticancer, antioxidant, antihypertensive, and antidiarrheal activities. Therefore, its sale and consumption should be carried out with awareness and in accordance with proper standards. In this thesis, Piper nigrum fruits purchased from 30 different herbal shops in Sivas were analyzed for compliance with the“Piperis fructus”monograph in the Turkish Pharmacopoeia 2017. The conducted analyses included identification tests, microscopic examination, thin layer chromatography (TLC), foreign matter test, determination of moisture, totalash and essential oil contents, and quantification of piperine using high performance liquid hromatography (HPLC), to assess their pharmacopoeial suitability and 30 samples were found to be unsuitable.