Analog circuit design automation against process variations and aging phenomena
Parametre saçılımı ve yaşlanmaya karşı analog devre tasarım otomasyonu
  1. Tez No: 459444
  2. Yazar: ENGİN AFACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL FAİK BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Mikron-altı teknolojilerinde önemli artış gösteren parametre saçılımı ve yaşlanma olayları nedeniyle CMOS devrelerin güvenilirliği başlıca bir tartışma konusu haline gelmiştir. Sonuç olarak, geleneksel analog devre sentezleyiciler gerek hemen üretim sonrası gerekse belli bir çalışma zamanı sonrası belirli bir verim vaad edemez hale geldiler. Dolayısıyla, analog devre sentezleyiciler güvenilirliliği de hesaba katan daha yetkin araçlarla değiştirildi. Parametre saçılımına karşı analog devre tasarım otomasyonu konusu yıllardır çalışılmakta olup, literatürde çeşitli yöntemler önerilmiştir. Diğer taraftan, bildiğimiz kadarıyla, devrelerin yaşam süresini eniyileme sırasında hesaba katan herhangi bir araç bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yaşlanma modellemesi ve benzetimleri eksikliklerinin yol açtığı yaşlanma analizi problemleri nedeniyle yaşam süresi duyarlı devre eniyilemesi çeşitli sorunlara sahiptir. Dahası, her iki araç da etkinlik ve doğruluk arasındaki zorlu ödünleşimden mustariptir. Yeniden yapılandırabilir devre tasarımı yaşlanmaya karşı analog devre tasarım yollarından bir diğeridir. Fakat, böyle karmaşık bir sistemin el yordamıyla tasarlanması oldukça zaman alıcıdır. Her ne kadar yeniden yapılandırabilir devreler yıllardır çalışılan bir konu olsa da, literatürde tasarım sürecini otomatize edecek herhangi bir girişim mevcut değildir. Bahsedilen bu problemler göz önüne alınarak, bu çalışma bu problemlerin hepsine güvenilirlik duyarlı analog devre tasarım başlığı altında değinmekte, konuların hepsini ayrı ayrı tartışmakta ve yalnızca varolan değil daha önce hiç değinilmemiş problemler için yeni çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reliability of CMOS circuits has become a major concern due to substantially worsening process variations and aging phenomena in deep sub-micron devices. As a result, conventional analog circuit sizing tools have become incapable of promising a certain yield whether it is immediately after production or after a certain period of time. Thereby, analog circuit sizing tools have been replaced by better ones, where reliability is included in the conventional optimization problem. Variation-aware analog circuit synthesis has been studied for many years, and numerous methodologies have been proposed in the literature. On the other hand, as far as we know, there has not been any tool that takes lifetime into account during the optimization. Besides, there are a number of different issues with lifetime-aware circuit optimization, where aging analysis is still quite problematic due to modeling and simulation deficiencies. Furthermore, both tools suffer from the challenging trade-off between efficiency and accuracy. Reconfigurable analog circuit design is another way of designing analog circuits against aging. However, design of a such complicated system is highly time consuming process to be performed by hand. Even though reconfigurable circuit design has been studied in the literature, there has been no attempt to automatize the design process to reduce the design time. With regard to aforementioned these problems, this study addresses all of these problems under a general title of reliability-aware analog circuit design automation, severally discusses them in detail, and proposes novel solutions to deal with not only existing but also not addressed problems.