Park et - devam et sisteminin sürdürülebilir ulaşıma etkisinin değerlendirilmesi: İstanbul örneği
Evaluation of the impact of the park and ride system on sustainable transportation: The case of İstanbul
  1. Tez No: 798389
  2. Yazar: AZAD GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kentleşmenin günden güne artmasıyla beraber artan kentsel nüfus ve daha geniş alanlara yayılan kentler, kentsel hareketliliğin ve ulaşım ihtiyacının da artmasına neden olmaktadır. Artan ulaşım ihtiyacı ve hareketlilik ulaşıma yönelik ciddi bir talebi de beraberinde getirmektedir. Bu talebin karşılanması için yapılan ulaşım yatırımları uzun vadeli ve planlı olarak düşünülmediğinde kentsel ulaşımın sürdürülebilir olmasına yönelik yaklaşımlar göz ardı edilmiş olmaktadır. Artan talebe kısa vadede çözüm bulma arayışı, plansız şekilde geliştirilen politika ve stratejilerle birlikte uzun vadede çok daha büyük ve karmaşık sorunlara yol açmaktadır. Karayolu ulaşımı, hızlı faaliyete geçme, daha düşük finansal kaynak gerektirme gibi nedenlerle kentsel ulaşım ağının ana iskeletini oluşturduğunda fosil yakıt tüketimi oldukça fazla olan, emisyon miktarı yüksek, birçok yönden sürdürülebilirlikten uzak bir ulaşım sisteminin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Dünya'da ve Türkiye'de fosil yakıt kaynaklı emisyonların önemli bir bölümü ulaşım sektörüne aittir. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri ulaşımda otomobile olan bağımlılığın oldukça fazla olmasıdır. Bu durumun tersine çevrilebilmesi için çevreci, yolcu taşıma kapasitesi yüksek, fosil yakıt kullanmayan veya az kullanan ulaşım türlerinin benimsenmesi, teşvik edilmesi ve bu ulaşım türlerinin ulaşım yaklaşımında merkeze konması gerekmektedir. Bununla birlikte, özel araçla ulaşımın azaltılması için birtakım caydırıcı önlemler alınmalı, kentsel ulaşımda özel araçların payı düşürülmelidir. Bu çalışma ile ''İstanbul'daki ulaşım sisteminin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması noktasında Park et - devam et sisteminin rolünün ve etkisinin ne olduğu'' sorusuna yanıt aranmaktadır. Çalışma kapsamında İstanbul'un iki farklı yakasında yer alan beş farklı Park et - devam et tesisinin özel araçla seyahatleri azaltma ve toplu taşıma ile seyahatleri artırarak sürdürülebilir ulaşıma katkı sağlamada ne gibi bir etkisinin olacağı araştırılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın amacı, gerekçesi, kapsamı, temel araştırma soruları, yöntemi ve ilgili literatürün özeti sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde sürdürülebilir ulaşım yaklaşımı detaylandırılarak park etme politikalarının zaman içindeki değişimi ortaya konmuş, Dünya'da ve Türkiye'de sürdürülebilir ulaşıma yönelik temel yaklaşım ve politikalar değerlendirilerek İstanbul'daki kentsel ulaşım yapısına değinilmiş ve sürdürülebilir ulaşıma yönelik politikalar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, Park et - devam et sisteminin temel yapısı anlatılarak tarihsel gelişimi irdelenmiş, Dünya'da ve Türkiye'de sistemin ulaşımdaki yeri literatürle bağlantı kurularak aktarılmış ve sistemin ulaşım, çevre ve ekonomiye etkileri etraflıca aktarılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, örnek çalışma alanı olarak belirlenen İstanbul'daki ulaşım ağı ve bu ağ içinde Park et - devam et sisteminin sahip olduğu yere değinilerek çalışma kapsamındaki tesisler incelenmiş, çalışmanın temel yöntem ve süreci aktarılmış, Park et - devam et sisteminin İstanbul'da sürdürülebilir ulaşıma olan etkisi çalışma kapsamındaki tesisler ve bu tesislerin çevresindeki potansiyel Park et - devam et kullanıcılarının katıldığı anket çalışması sonucunda elde edilen verilerle değerlendirilmiştir. Son bölümde, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Çalışma sonucunda, özel araçlarla yolculuk maliyeti ve süresinin artmasını sağlayacak politika ve stratejiler sonucunda özel araçla yolculuk yerine Park et devam sistemi ile yolculuğun tercih edilme olasılığının artacağı, Park et devam sistemi ile yapılan yolculukların süresinin kısaltılmasının Park et devam sistemi ile yolculuk yapılma ihtimalini önemli oranda artırdığı ve böylece İstanbul'daki sürdürülebilir ulaşım sistemi hedeflerine kayda değer şekilde katkı sağlanabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu politika ve stratejilerin hazırlanmasına yönelik bazı öneriler sunulmuştur. Son olarak, Park et devam et sisteminin önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir ulaşım üzerindeki etkisini araştıracak çalışmalar için araştırma çerçevesi ve yaklaşımı hakkında fikir verici değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing urbanization day by day, the increasing urban population and the cities spreading to wider areas cause the need for urban mobility and transportation to increase. The increasing need for transportation and mobility bring a serious demand for transportation. When the transportation investments made to meet this demand are not considered as long-term and planned, approaches to the sustainability of urban transportation are ignored. The search for a solution to the increasing demand in the short term, together with the policies and strategies developed in an unplanned manner, causes much larger and more complex problems in the long run. When road transportation constitutes the main skeleton of the urban transportation network for reasons such as rapid activation and requiring lower financial resources, it is inevitable that a transportation system with a high fossil fuel consumption, high emission amount and far from sustainability in many aspects will emerge. The transportation sector is a very large-scale and widely operating sector as it is used for both passenger and freight transportation. For this reason, the transportation sector needs a large amount of energy and fossil fuels. A significant portion of fossil fuel emissions in the world and in Turkey belongs to the transportation sector. Emissions resulting from transportation activities in EU countries constitute approximately 25% of the total emissions. In Turkey, emissions from transportation accounted for approximately 24% of total emissions in 2019. Passenger and freight transportation by road is the transportation type that is the biggest emission source among all transportation types according to the world average. One of the biggest reasons for this situation is the high dependence on automobiles in transportation. In order to reverse this situation, it is necessary to adopt and encourage environmental-friendly modes of transportation with a high passenger carrying capacity, not using fossil fuels or using less, and putting these transportation types at the center of the transportation approach. However, some deterrent measures should be taken to reduce private vehicle transportation, and the share of private vehicles in urban transportation should be reduced. With these measures and strategies, an important step will be taken to create a sustainable transportation model by directing the people who use private vehicles to other types of public transportation, especially the rail system transportation, which has the lowest emission rate. With this study, an answer is sought to the question of“What is the role and effect of the park-and-ride system at the point of making the transportation system in Istanbul sustainable”. The share of private vehicles in urban transportation will decrease, as people traveling to the city center by private vehicles park their vehicles at park-and-ride facilities far from the city, and then transfer to the connected public transportation system. Within the scope of the study, it is investigated what effect the five different park-and-ride facilities located on two different sides of Istanbul will have on reducing private vehicle travel and contributing to sustainable transportation by increasing public transportation. In the first part of the study, the purpose, justification, scope, basic research questions, method and summary of the relevant literature are presented. The scope of the study was determined after some preliminary research, and the deficiencies in this area were determined by conducting a literature search at the international and national level on the subject. At the point of eliminating these deficiencies, it was decided in which field the study would be applied. Afterwards, a draft was prepared for the structural scheme of the study and the road map to be followed throughout the process was revealed. The scope of the research was expanded with eight research questions. In the second part of the study, the sustainable transportation approach was detailed and the effect of transportation on sustainability was examined from environmental, economic and social aspects. By compiling parking policies, the historical development of parking policies in European cities has been revealed, and parking strategies have been mentioned in general terms. Afterwards, the main approaches and policies towards sustainable transportation in the world and in Turkey were evaluated with a holistic perspective, and parking policies in Turkey were mentioned. Finally, the urban transportation structure and parking policies in Istanbul were mentioned and the policies for sustainable transportation were stated. In the third part of the study, the basic structure of the Park-and-ride system is explained, the classifications of Park-and-ride types and their characteristics are specified, and the historical development of the Park-and-ride system is examined. Afterwards, the place of the Park-and-ride system in transportation in the world and in Turkey is explained in connection with the literature, and the effects of the system on transportation, environment and economy are mentioned in detail. In the fourth part of the study, the transportation network in Istanbul, which was determined as a sample study area, and the location of the Park-and-ride system in this network were mentioned, the facilities within the scope of the study were examined, and the basic method and process of the study were explained. It is explained how the method and model used in the study will be integrated into the study, and how to follow the modeling and analysis stages. Afterward, the effect of the Park-and-ride system on sustainable transportation in Istanbul was evaluated with the data obtained as a result of the survey conducted by the facilities within the scope of the study and the potential Park-and-ride users around these facilities. The participants in the study were presented with 9 different selection sets with hypothetical selection scenarios, and they were asked to choose the most suitable one for them from private vehicle, public transportation or Park-and-ride system alternatives. The obtained data were modeled and analyzed with the multinomial logit model, which is one of the Discrete choice experiment methods. The findings obtained for the purpose of the study were evaluated together with many descriptive statistics for the participants. In the last part, the results obtained were evaluated in general terms and policy recommendations were developed for the investments and projects that could be realized for the Park-and-ride system, and inferences were made about the type and size of variables that the Park-and-ride system could yield better results in terms of reducing the use of private vehicles. As a result of the study, it was concluded that the increase in the cost and time of the journey with private vehicles as a result of some policies and strategies to be applied will have significant effects on the selection of the journey with the Park-and-ride system instead of the journey by private vehicle, and will contribute to the goals of a the sustainable transportation system in İstanbul. Additionally, it is another important result that shortening the duration of trips made with the Park-and-ride system significantly increases the probability of making a trip with the Park-and-ride system. In addition, some suggestions were presented for the preparation of these policies and strategies. Finally, inspiring evaluations were made about the research framework and approach for the studies that will investigate the effect of the Park-and-ride system on sustainable transportation in the coming years.