Sığınmacıların yaşadığı sorunların insan hakları boyutunda değerlendirilmesi: Kobani'den gelen sığınmacılar örneği
Human rights perspective: Case study of asylum seekers moved from Kobane
  1. Tez No: 459463
  2. Yazar: NAZİF DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZGÜR BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Göç bazen zorunlu bir yolculuktur. Bu yolculuğa bazen savaşlar, baskı, zulüm, afetler, şiddetvb. birçok neden sebebiyet verebilir. İnsanlar yaşadıkları yerlerdeki bu olumsuzluklardan kurtulabilmek için farklı yerlere göç etmişlerdir. İnsanlık tarihi boyunca var olan göç olgusu birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan insanların geldikleri ülkede yeni bir yaşam sürdürebilmeleri için belirli hakların tanımlanmasını da zorunluluk halini almıştır. Bu tez çalışmasının amacı sığınmacıların yaşadıkları sorunların İnsan Hakları boyutunda değerlendirilmesini yaparak Suriye'deki iç savaştan kaynaklı olarak ülkemize gelen Kobanili vatandaşların Uluslararası Mülteci Hukuku ve İnsan Hakları boyutunda değerlendirilmeleri olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışması Kobaniden ülkemize göç eden ve daha sonra Kobaniye geri dönen sığınmacılar ile Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde kalan Kobanilerle görüşme yapılarakgerçekleştirilmiştir. Bu çalışma alan araştırmasına dayanmaktadır. Araştırmada katılımlı gözlem ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Kobaniden göç eden insanların göçle ilgili duygu ve düşüncelerine yer verilmiştir. Çalışma göç konusunda geleceğe yönelik olarak öngörüler ve çözüm önerileri ile tamamlanmıştır. Savaşlar kitlesel göçlere sebep olurken, yaşanan kitlesel göçler insan haklarının birçok yönden ihlal edilmesine neden olmaktadır. Zorunlu göçler insanların yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is occationally a forcedjourneybecause of thewar, violence, persecution, disaster, etc. Thepeoplemayleavetheirplacesbehind in ordertogetrid of thoseunfavorablelivingconditionsandmovetoanotherplaces. Thismigrationphenomenawhich is existing since thebeginning of thehumanity, bringsmanyproblemsalongwith it. Thus, it became a musttoidentifyadditionalregulationsandobligations in ordertoguaranteestandardsfortheoneswhohavebeenforcedtoleavetheirownplacesto be abletocreate a new life in thenewplaces. The aim of this thesis has been specified as; an analyze of the people coming from Kobane to our country because of the Syrian civil war, from international refugee law and human rights aspects, while reviewingthe problems faced by refugees, from a human rights aspect. Interviews with refugees from Kobane who came to Turkey and then went back to Kobane and also refugees from Kobane who are living in Suruç, Şanlıurfa have been conducted in order to write this thesis. This study depends on a field survey.Participant observation and unstructured depth interview technics were used in this study Feelings and opinions of people who have fled from Kobane are also included. The study has been finalized with solution suggestionsand predictions for future on migration. As the wars are causing mass migrations, these mass migrations are causing human rights violations in many ways. Forced migration is affecting people's lives negatively.