Cari açık ve işsizlik sorununun alternatif enerji kaynakları ile çözümü, Türkiye örneği
Solution of current deficit and unemployment problems with the alternative energy sources, Turkey example
- Tez No: 459462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Maliye, Economics, Energy, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde insanlığın en yaşamsal ihtiyaçlarından biri enerjidir. İnsanlığın artan talepleri ve gelişen üretim süreçleri, enerjiye ve enerji kullanımına olan ihtiyacı giderek arttırmaktadır. Enerji, insan ihtiyaçlarının karşılanmasını, ülkelerin ekonomik ve sosyal olarak büyümesini sağlayan en önemli unsurlarından biridir. Dünya'da kullanılmakta olan enerjinin çoğu petrol, kömür ve doğalgaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarından elde edilmekte ve bu kaynakların rezervlerinin de sınırlı olduğu bilinmektedir. Petrolün 40-45, doğalgazın 60-65 ve kömürün 140-150 yıllık ömrünün kaldığı ileri sürülmektedir. Bu nedenle ülkeler enerjiyi; temiz, güvenilir, kesintisiz, ucuz yollardan temin etmek ve enerji kaynaklarının çeşitliliğini arttırmak için yeni politikalar üretmek zorundadırlar. Fosil kaynak rezervinin sınırlı olması, ülkelerin ihtiyacı olan enerjinin ulusal enerji kaynaklarından elde edilmesini zorunlu kılmaktadır. Küresel olarak bakıldığında ülkelerin enerji tüketimi içinde fosil yakıtlar ilk sırada yer almaktadır. Türkiye de enerji tüketimi içinde fosil yakıtların ağırlıklı olduğu ülkelerden biridir. Türkiye'nin 2014 yılı elektrik üretiminde fosil yakıt kullanımı % 63 civarındadır. Türkiye dünyada 212 ülke içerisinde en çok doğalgaz ithalatı gerçekleştiren 9. ülke konumundadır. Petrolde ise ilk 22'de yer almaktadır. Bu kaynak dağılımına bakıldığında ülkemiz enerji ihtiyacının karşılanmasında yerli enerji üretimi yetersiz kalmaktadır. Ülkenin enerji üretimi ithal kaynaklar ile karşılandığından ülkede enerji ithal bağımlılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji dar boğazını aşması, dışa bağımlılığını azaltması, cari açık ve işsizlik sorununu çözebilmesi için sahip olduğu alternatif enerji kaynaklarını değerlendirmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Türkiye'de hem çevre sorunları hem de cari açık ve işsizlik sorunlarının çözümü için ülkenin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda çalışmamızda yenilenebilir enerji kaynaklarının fosil yakıtlara karşı üstünlükleri ve bu kaynakların sağlayacağı çevresel ve ekonomik kazançlar analiz edilmekte; sonrasında ise özellikle rüzgâr ve hidroelektrik enerjisinin Türkiye'de elektrik üretimindeki payının arttırılması neticesinde üretim maliyetlerinde ve cari açıkta ortaya çıkması muhtemel değişmeler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most vital needs of mankind today is energy. Humanity's growing demands and evolving manufacturing processes energy and increases the need increasingly to the use of energy. Energy, human needs to meet to energy needs of people, driving the economic and social growth of their country is one of the important factors. Most of the energy being used in the world of oil, coal and natural gas are non-renewable energy sources, such as is obtained and this is known to be the source of reserves are limited as well. Oil 40-45, natural gas and coal, 60-65, 140-150 year old remains of its life has been suggested. Therefore countries energy; clean, reliable, uninterrupted, cheap ways to increase diversity of energy resources and to ensure new policies are required to produce. Limited fossil energy resources increases the importance of obtaining energy from renewable sources which naturally exist in countries. Unfortunately, fossil fuels have the highest share in primary energy consumption of countries in global scale. Turkey is one of the countries where fossil fuels in energy consumption are dominant. Turkey's use of fossil fuels in electricity production in 2014 is around 63%. Turkey is the ninth biggest importer of natural gas in 212 countries around the world. Besides, Turkey is among the top 22 oil-importing countries. When looking at the distribution of these resources to meet the energy needs of our country's domestic energy production is insufficient. Energy import dependency of the country is quite high because energy production of the country is met by imported resources. Therefore, Turkey is located in the energy bottleneck on dependence on deficit reduction and exceed the problem of unemployment has to be able to figure out alternative energy resources assessment. The solution of environmental problems in Turkey for the promotion of renewable energy as our country's current account deficit and unemployment is expected to be the solution to the problem of two very important. Therefore, the study of renewable energy sources to fossil fuels will provide its strengths and those resources against environmental and economic gains to be analyzed; in the wake of the particularly wind and hydro-electric energy in increasing the share of electricity production in Turkey as a result of the emergence of the current account deficit in production costs and possible changes will be discussed.