Türkiye'de göç yönetişimi ve Suriyeli sığınmacılar
Migration governance in Turkey and Syrian refugees
  1. Tez No: 439000
  2. Yazar: SELÇUK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN TANIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmada, Suriyeli sığınmacılara yönelik göç politikasının koordinasyonu ve uygulama sorunları belirlemek üzere Hatay, Gaziantep, Kilis ve İstanbul illerinde saha araştırması yapılmıştır. Yükselen bir göç krizi karşısında politika geliştirme ve kurumsal adaptasyonu anlamaya yönelik bir yaklaşım izlenmiştir. 2011'den beri Suriye üzerinden gelen sığınmacı akının devam edeceği bir taraftan vurgulanmaktadır. Suriye'den gelen bu sığınmacıların bir kısmı Suriye sınırına yakın kamplarda bir kısmı ve daha kalabalık bir kitle ise Türkiye genelinde farklı şehirlerde yaşamaktadır. Türkiye, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü kurarak krize yanıt vermeye çalışmıştır. Bu süreç zarfında ise AFAD yetkili kurum olarak görevlendirilmiştir. Çeşitli yerel, ulusal ve uluslararası sivil toplum ve insan hakları örgütleri de farklı yöntemlerle konuyu ele almaya çalışmışlardır. Bu çalışmanın amacı, devlet birimleri ve sivil toplum aktörlerinin politika kararlarının uygulanmasında etkileşimlerini göz önünde tutarak, Türkiye'de göç politikasının yönetim ve uygulama boyutunu analiz edebilmektir. Yerel düzeyde özellikle farklı aktörler arasında işbirliği ve koordinasyon derecesini anlamak önem arz etmektedir. Muhtemel sorunları belirlemek için Suriyeli sığınmacıların yoğun yaşadığı sınır illerinde öncelikle saha çalışmaları yapılmıştır. Bu iller Suriye-Türkiye sınır hattındaki çatışma bölgelerine yakın bulunmaktadır. Ardından bu illere mukayese imkanı verebilmesi açısından İstanbul ili de dahil edilmiştir. Saha çalışmasında, pek çok yerel yönetim birimi ve İl Göç İdaresi gibi devlet kurumlarından temsilcilerin yanı sıra sığınmacılara yönelik faaliyetlerde bulunan yerel, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile mülakatlar gerçekleştirilerek aktörler arasındaki işbirliği ve koordinasyonun uygulama sorunları ve başarıları bağlamında farklı aktörler arasındaki farklı anlayışların analizini öncelenmiştir. Çalışma aynı zamanda Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi aktörler ve hükümetler arası kuruluşlar arasındaki ilişkiyi de irdelemeyi amaçlamaktadır. Geçmişte Türkiye bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmış ancak herhangi bir ülkenin tek başına başa çıkabileceği bir sorundan daha büyük boyutları olduğu için Türkiye'nin küresel aktörlerden de birtakım beklentileri oluşmuştur. Sığınmacılara karşı farklı düzeylerde farklı aktörler arasında politikaların uygulanmasında koordinasyon mekanizmasına dair geliştirilmesi gereken hususlar vardır. Hülasa çalışma sığınmacılar sorununu çok düzeyli yönetişim bağlamında değerlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine coordination and implementation problems of Turkey's immigration policy towards Syrian refugees. Towards this end, fieldwork research has been conducted in Hatay, Gaziantep, Kilis and İstanbul provinces. The study tries to understand policy development and institutional adaptation to an emerging migration crisis. This study used descriptive and exploratory research invoving several case studies. There has been considerable immigration to Turkey from Syria since 2011. It seems that influx of Syrian refugees will continue in the future. Some of these refugees from Syria live in a number of refugee camps near the Syrian border and others live in different cities throughout Turkey. The Turkish State responded to the crisis by establishing a General Directorate for Immigration Administration under the Ministry of Internal Affairs. The Prime Ministry Disaster and Emergency Management Authority (AFAD) has been appointed as the competent authority during this process. Several local, national and international civil society and human rights organizations also tried to deal with the issue as much as possible using different methods. This study aimed to analyze the immigration policy governance and implementation in Turkey keeping in mind that both state actors and civil society actors interact in enacting and implementing the policy decisions. It is important to understand the degree of cooperation and coordination among these different actors in this at the local level. In order to determine possible problems, we have decided to conduct field work in several border provinces which have been a main destinations for many of the Syrian refugees. These provinces are the closest in Turkey to the conflict-ridden regions of Syria. Furthermore, this study were subsequently included in the metropolis of Istanbul. In the field work, we interviewed several representatives from state institutions such as the provincial administration and Local Immigrant Administration Office, from municipalities as well as the representatives from local, national and international civil society organizations which undertake activities towards refugees. The problems and achievements of coordinations and cooperation among these actors, policy implementation problems, different understandings of issue by different actors have analyzed. This study also aims to look at the relationship between these actors and intergovernmental organizations such as the United Nations and the European Union. In the past, Turkey has faced these kinds of problems but this time the dimensions of the problem is too large for any one country to deal with it by itself. It is necessary to analyze and make recommendations for the coordination in implementation of policies among different actors at different levels towards refugees and immigrants.