Dağıstan süvari bölüğü ve Dağıstanlı Muhammed (Mehmet) Fazıl Paşa
Dagestan cavalry squadron and Dagestani Muhammad (Mehmet) Fazıl Pasha
  1. Tez No: 459465
  2. Yazar: SERKAN AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sultan II. Abdülhamid dönemi kurumları, olayları ve kişileriyle Osmanlı tarihinin en renkli dönemidir. Bu dönemde yaşanan olaylar, yaşayan kişiler ve oluşturulan kurumlar bugünün Türkiye'sinin temellerinin atılmasında etkili olmuştur. Nitekim söz konusu kurumların bazıları günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Aynı şekilde çeşitli değişimlere uğrayan muhafız birlikleri de varlıklarını bugüne kadar korumuşlardır. Bu birlikler Sultan Abdülaziz zamanında kurulmuş ve II. Abdülhamid devrinde tam anlamıyla işlevsel bir hal almıştır. Onlardan birisi olan Dağıstan Süvari Bölüğü bu çalışmanın konusu olmuştur. Bölüğün kuruluşu, mensupları ve özellikle de kapatılma hadisesi mevcut arşiv vesikaları ile kaynak eserler ışığında ele alınmıştır. Ayrıca bölüğün ikinci kumandanı durumunda olan Dağıstanlı Muhammed Fazıl Paşa'nın hayatı ve faaliyetleri de Rusya'dan başlamak suretiyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın gerçekleştirilmesinde Başbakanlı Osmanlı Arşivinde yer alan Hazine-i Hassa Defteri, Mabeyn Erkânı ve Saray Görevlileri Arizaları ile Dâhiliye İradeleri' nden birinci elden kaynak olarak istifade edilmiştir. Aynı şekilde incelenen dönem ve konuya ilişkin ana kaynak ve birinci elden kaynaklar ile araştırma ve inceleme eserlerinden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The period of Sultan Abdulhamid II is the most colorful period of the Ottoman history with its institutions, events and people. The events taking place, the people having lived and the institutions created during this period have been effective in laying the foundations of today's Turkey. Indeed, some of these institutions have survived until today. Likewise, the federation guards that underwent various changes have also subsisted so far. These guards were established in the period of Sultan Abdulaziz and made exactly functional during the reign of Abdulhamid II. One of them called Dagestan Cavalry Squadron has been the subject of this study. The organization, members and especially the closure matters of the squadron have been discussed in the light of the existing archival documents and resource works. Besides, the life and activities of Dagestani Muhammad Fazil Pasha, known as the second squadron commander, have been examined in detail by starting from Russia. While carrying out the study, the Imperial Treasury Notebook, the Mabeyn Officials, the Palace Staff Documents, the Decrees for Internal Affairs found in Ottoman Archives of the Prime Ministry have been used as primary sources. In the same way the main resource, primary sources, research and examination works regarding the period and the subject have also been used.