Mantık ve değerler eğitimi
Logic and value education
- Tez No: 459482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KÖMÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Değerler Eğitimi, küreselleşme süreci ile yaşanan toplumsal değerlerdeki dönüşümün, okul toplumundan başlayarak toplumun tüm kesimlerince fark edilmesi ve toplumsal insani değerlerin yeniden inşa edilmesi için önemlidir. Dayanışma, sevgi, saygı, adalet, demokrasi, özgürlük ve sorumluluk, dürüstlük, ahlaki ve etik değerler gibi değerlerin yaşamın her alanında var edilmesi ve sürdürülmesi daha insancıl bir toplum yapısı ve yaşamı için bir ihtiyaçtır ve gerekliliktir. Okullarda eğitim programına dahil edilen değerler eğitimi tüm bu ihtiyaç ve gereklilikleri karşılamada yeterli olmayabilir. Fakat bir başlangıç olarak önemli bir adımdır. Burada daha önemli olan ise değerlerin öğrencilere kazanım sağlamasında kullanılan metottur. Çünkü değerler eğitiminde kullanılan metot, öğrenciye kazandırılan değerlerin kalıcı olmasına yönelik olmalıdır. Peki mantık bu değerleri öğrencilere kazandırmada bir metot olabilir mi? İşte bu çalışmada bu sorunun cevabını aramaya çalışacağız. Değerler eğitiminin öğretilmesinin mantık ilmi ile birlikte seçmemizin sebebi, mantık ilminin düşünce ve zihinle alakalı olmasıdır. Çünkü düşünmek, insanoğlunun en önemli özelliklerinden birisidir. İnsanın düşünen bir canlı olarak tarif edilmesi bu özelliğinden gelmektedir. Mantık ise, düşünme esnasında insanı hata yapmaktan koruyan kurallar ve ölçülerden bahseden bir ilimdir. İnsanın, var olduğundan beridir düşünen bir varlık olmasından hareketle, doğru düşünme ve doğru düşünme kurallarının varlığı da doğuştan gelmektedir diyebiliriz. Bu doğru düşünme ve doğru düşünme kurallarını ilk defa bir bilim olarak ortaya koyan ve biçimselleştiren Aristoteles'dir (m.ö. 384-322). Burada dikkat çekeceğimiz husus; nasıl ki insanlık tarihinin varlığından beridir var olan akıl ilkeleri ve akıl yürütme biçimleri, Aristoteles tarafından biçimselleştirilmiş ve yeni bir eğitim aracı olarak karşımıza çıkmışsa, değerler eğitimi de uygulamada, akıl ilkeleri ve akıl yürütme biçimlerini kullanarak sistematik bir hal alabilir.
Özet (Çeviri)
Valves education is important in order that conversion in social volves lived with the process of globalization is noticed in all sections of society by starting from the school community. Existing and maintining of valves such as cooperation, love, respect, justice, democracy, freedom, responsibility, honesty, moral and ethical valves is a reguirement and necessity for more humanistic community structure and life. Valves education included in education programs in schools cannot be enough for all these requrement and necessities. But, as a beginning, this is an important step. More important thing is the method used at providing recovery to students of valves. Because the method used in valves education shuold be directed to become permanent of valves to students. So can logic be a method at these valves to students? We will try to search the answer of this question in this study. The reason that we choose together with the logic of sicence and teaching of valves education that logic is with the mind and the thinking of the logic of scientific. Because of this property , people are deseribed as an alive who thinks. Or, the logic, is a science talked about criteria and guidelines to protect people from making mistakes during the logic thinking. If we think the makind as an alive who thinks from the moment was born, we can say that the presence of right thinking and right thinkings rules comes from brith. These sound thinking and the sound thinking rules are revealed fort he first time as a science and formalized by Aristoteles. Point of our attention here, mental priwnciples and the reasaning formats that have existed since the presence of human history are formalized by Aristoteles. And applied training in valves appear as if a new educational goals, Valves Education in pratice in training also take a systematic state policy of using the reasonings formats and mental principles.