Değerler eğitimi yaklaşımlarının değerler eğitiminde rolü olan paydaşlar bağlamında incelenmesi
Examination of values education approaches in the context of stakeholders with a role in values education
  1. Tez No: 858838
  2. Yazar: BARIŞ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Değerler, bireyin karakterinin oluşumunda ve topumun kabul ettiği ahlaki normlar etrafında toplanması açısından önemli unsurlardır. Gelecek nesillerin değer algılarının oluşumunda geçmişin önemli payı vardır. Bundan dolayı geçmişin akıl ve mantık elemesinden geçmiş doğru bilgi ve tecrübesinden yararlanılarak, geleceğin inşasında güvenilir ve değer algısı yüksek bir nesil oluşturmak için değerler eğitiminin rastgele bir eğitimle olmasını engellemek sistematik ve verimli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu araştırmamın amacı, değer kavramını incelemek, değerler eğitiminin üzerinde durmak ve değerler eğitiminde okul, öğretmen, aile işbirliğinin değerlendirilmesi yapmak, bu işbirliğinin değer kazanım sürecindeki öneminin belirlenmesi ve değerler eğitimi yaklaşımları göz önünde bulundurularak değerler eğitiminin incelenmesidir. Bu araştırmada değer kavramını ele almak, değerler eğitiminin önemini ifade etmek ve değerler eğitiminde rolü olan paydaşları incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemleri benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Values are important elements in the formation of the individual's character and in gathering the society around the moral norms it accepts. The past has an important share in the formation of the value perceptions of future generations. Therefore, by making use of the correct knowledge and experience of the past, which has been screened by reason and logic, values education must be carried out systematically and efficiently, in order to create a reliable and high value perception generation in the construction of the future, to prevent it from being a random education. The purpose of this research is to examine the concept of value, to focus on values education and to evaluate the cooperation between school, teacher and family in values education, to determine the importance of this cooperation in the value acquisition process and to examine values education by considering values education approaches. In this research, qualitative research methods were adopted in order to address the concept of value, express the importance of values education, and examine the stakeholders who play a role in values education.