Vergi davalarında adli muhasebenin öneminin uygulamalı bir analizi
An applied analysis of importance of forensic accounting in tax cases
  1. Tez No: 459506
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Adli muhasebe: Muhasebe bilgi ve becerileriyle harmanlanmış araştırma yöntem ve tekniklerini kapsayan muhasebe uzmanlığıdır. Hata, hile ve yolsuzlukların araştırılması ve önlenmesi gibi çalışmaların yanında dava destek hizmetleriyle de birçok mali problemin çözümüne katkı sağlamaktadır. Adli muhasebe uzmanları vergi hukukundan dolayı mağdur olduğunu düşünen mükelleflere, vergi davalarında görevli hâkim ve avukatlara bilirkişilik, uzman tanıklık ve danışmanlık desteği adı altında yardımcı olabileceklerdir. Bu doğrultuda yapılan çalışmada vergi davaları ve adli muhasebe ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmış daha sonra anket yoluyla SMMM, avukat ve hâkimlerin adli muhasebe uygulamalarına bakış açıları sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Forensic accounting: It's the accounting expertise that includes research techniques and methods blended with accounting information and skills. In addition to investigations and prevention of errors, fraud and corruption, it also contributes to the solution of many financial problems with case support services. Forensic accounting specialists will be able to help taxpayers who think they are victims of tax law, to judges and lawyers in tax cases under the name of expertise, expert witness and counseling support. In this study, the tax cases and forensic accounting relations were tried to be put forward, later by the questionnaires the perspectives of certified public accountants, lawyers and judges were questioned to forensic accounting practises.