Uluslar arası anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümünde Birleşmiş Milletlerin rolü
The role of the United Nations in peaceful settlement of international disputes from path
  1. Tez No: 459523
  2. Yazar: ÖMER DALKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmada uluslararası anlaşmazlıklar incelenmiş ve bu anlaşmazlıklarda birleşmiş milletlerin rolü açıklanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde“birleşmiş milletlerin yapısı”anlatılmıştır. Birleşmiş Milletler yapısı başlığı altında örgütün kuruluşu, amaçları, üyelik durumu anlatılmıştır. Birleşmiş Milletlerin ana organları olan genel kurul, güvenlik konseyi, ekonomik ve sosyal konsey, vesayet konseyi, uluslararası Adalet Divanı, BM Sekreterliği‟nin işlevi çalışma şekilleri detaylı olarak açıklanmıştır. Ayrıca çalışmanın birinci bölümünde Birleşmiş Milletlerin Uzman Kuruluşları olan Gıda ve Tarım Örgütü, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü, Uluslararası Para Fonu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Dünya Posta Birliği, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu. Araştırmanın ikinci bölümünde birleşmiş milletlerin müdahil olduğu“Ruanda, Bosna, Irak, Afganistan, El Salvador, Namibya, Yugoslavya, Kamboçya, Suriye, Kosova ve Kore”gibi bazı uluslararası olaylar anlatılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde“küresel terör olayları karşısında birleşmiş milletlerin sergilediği davranışlar”ve dördüncü bölümde ise araştırmanın sonuçlarına ve elde edilen veriler ışığında bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
International conflicts in the study were examined and explained the role of the United Nations in the dispute. The study consists of four parts. The first section of the“structure of the United Nations”is described. United Nations organization structure of the organization under the title, objectives, membership status is disclosed. The main organs of the United Nations General Assembly, Security Council, Economic and Social Council, the guardianship council, the International Court of Justice, the UN Secretariat's function is described in detail the way it works. In addition, working with expert bodies of the United Nations in the first part of the Food and Agriculture Organization, the International Atomic Energy Agency, International Civil Aviation Organization, International Labour Organization, International Monetary Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, the Universal Postal Union, the World Bank, the United Nations world Food Programme, world Health Organization, United Nations Children's Fund. In the second part of the study, which also involved the United Nations“Rwanda, Bosnia, Iraq, Afghanistan, El Salvador, Namibia, Yugoslavia, Cambodia, Syria, Kosovo and Korea”it is described as a number of international events. In the third part of the study“global terrorist attacks against the behavior exhibited by the United Nations”and the fourth section of the data obtained and the results of the research are given some suggestions in the light.