Arap Baharı'ndan günümüze Mısır'ın değişim süreci
The day of arrival from Arab Spring
- Tez No: 459524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı; Arap Baharı'nın başladığı günden günümüze Mısır'daki değişim sürecini ortaya koyarak yorumlamak olarak belirlenmiştir. Arap baharından günümüze Mısır'ın değişim süreci ile literatürde çok çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma büyük önem taşımaktadır. Yapılan bu çalışma ile Mısır'ın şu an ki durumu göz önüne alınmış olacaktır. Bu tezin temel önermesi; Mısır'da darbeye giden süreçte ABD etkin rol oynamıştır.Tezin yöntemi olarak; literatür taraması kullanılmıştır. Literatür taraması, araştırmada ele alınan konu ve alt konuların ilgili bilgi ve araştırma sonuçları belirlenerek araştırma probleminin tanımlanması sürecinde başlamaktadır. Araştırma konusu ve alt konularına ilişkin bilgi ve çalışma konuları kapsamlı olarak taranmaktadır. Mısır, köklü geçmişi olan, çeşitli dini ve etnik gruplardan oluşan bir nüfusu barındıran ülkedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla birlikte şekillenmeye başlayan Orta Doğu, İkinci Dünya Savaşı'nı takiben bölgede bulunan ülkelerin bağımsızlık kazanması, İsrail'in kurulması, SSCB'nin yıkılması ile birlikte iki kutuplu düzenden tek kutuplu düzene dönülmesi tüm dünya düzeni için ve aynı zamanda Orta Doğu için kırılma anının yaşanmasına neden olmuştur. Son olarak 2010 yılında Tunus'ta başlayarak işsizlik ve ekonomik sorunlardan dolayı pazarcılık yapan üniversite mezunu Muhammed Buazizi isimli gencin kendini yakmasıyla başlayan isyan ve değişim talebi bölge ülkelerinin çoğunu etkilemiştir. Arap Baharı olarak adlandırılan bu ayaklanmanın ardından Mısır'ın değişimini daha iyi anlamak için Hüsnü Mübarek rejimine karşı gerçekleştirilen halk ayaklanmasında ve darbe sürecinde etkin rol alan aktörler iyi incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is; The day of the beginning of the Arab Spring has been determined to reveal and interpret the process of change in Egypt on a day-to-day basis. There is not much work in the literature with the Egyptian change process of Arabian spring day to day. For this reason, this study is of great importance. This study will take into account the current state of Egypt. The basic proposal of this thesis is; In the process of going to the coup in Egypt, USA played an active role.As a method of dissertation; Literature search was used. Literature search starts with the identification of the research problem by determining the relevant information and research results of the topics and sub topics covered in the research. The information and study subjects related to the research topic and sub-topics are thoroughly searched. Egypt is a country with a long history and a population of various religious and ethnic groups. The Middle East, which began to shape together with the collapse of the Ottoman Empire, the independence of the countries in the region following the Second World War, the establishment of Israel, the demolition of the USSR and the bipolar planar unipolar planetary transformation for the whole world order, Has caused the moment of breaking for. Lastly, Muhammed Buazizi, a university graduate in Tunisia who was doing a marketing campaign in Tunisia for unemployment and economic problems, influenced most of the countries in the region that demanded rebellion and change of the name genocide. After this uprising, called the Arab Spring, the actors who played an active role in the popular uprising and the coup process against the Husnu Mubarak regime in order to better understand the Egyptian change should be well studied.