Günümüzde Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki demokratik hareketler; Libya ve Mısır örnekleri
Nowadays democratic movements in Middle East and the Northern Africa: Libya and Egypt examples
  1. Tez No: 358723
  2. Yazar: FATİH CANGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilk olarak Tunus'ta ortaya çıkan, çok kısa sürede Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya yayılan toplu halk hareketlerini sebep ve sonuçları açısından Mısır ve Libya bağlamında incelemektir. Bu bağlamda, üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde anılan bölgelerde etkisini gösteren halk hareketlerinin ilk olarak neden Tunus'ta ortaya çıktığı ve bahsekonu hareketlerin ortaya çıkmasının altında yatan sebepler analiz edilmektedir. İkinci bölümde, sözkonusu demokratikleşme hareketlerinin ikinci durağı, Ortadoğu'nun anahtar ülkesi Mısır'daki gelişmeler ele alınmakta, anılan ülkenin İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar geçirdiği evreler olaylarla birlikte incelenmekte ve bu gelişmeler ışığında Mısır'daki demokratikleşme hareketinin analizi yapılmaktadır. Son bölümde ise, Kuzey Afrika'da ön plana çıkan ve demokratikleşme hareketlerinin Mısır'dan sonraki adresi olan Libya'ya yayılan olayların tarihsel kökenleriyle beraber sonuçları incelenmektedir. Bu çalışmaya konu olan Mısır ve Libya'nın bağımsızlıklarını kazandıkları post-kolonyal dönemden günümüze kadar geçen süre incelendiğinde, her iki devletin de anti demokratik idarelerce yönetile geldiği ortaya çıkmaktadır. Buradan hareketle, yarım asrı aşan bir bağımsızlık tecrübesi içerisinde insan hakları, demokrasi ve eşitlik gibi kavramlardan yoksun yaşayan halkların bütün bunların yanı sıra ekonomik sıkıntılara da maruz kalması anılan ülkelerdeki toplu halk hareketlerini başlatan ana sebeplerdendir. Adıgeçen ülkelerin demokratikleşme hareketleri sonuçlarının ise yakın bir süreçte tam olarak kestirilemeyeceği, bu gelişmelerin her ne kadar sonuçları itibariyle olumlu gibi gözükse de ilerleyen süreçte ülkelerde büyük sınamalara da sebep olabilecek riskler taşıdığı da gözden kaçırılmamalıdır. Anahtar Sözcükler 1.Ortadoğu ve Kuzey Afrika 2.Arap Baharı 3.Demokratikleşme Hareketleri 4.Demokrasi 5.İnsan Hakları
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze the reasons and results of mass demonstrations that firstly breaking out in Tunisia and then spreading to other countries in the Middle East and Northern Africa within the context of Egypt and Libya. In this respect, in the first part of this study composed of three sections, it is studied why the mass demonstrations that have influence in the said regions firstly emerged in Tunisia and underlying reasons of outbreak of mass riots in aforementioned state. In the second part, various developments will be discussed in related with mass demonstrations in Egypt, second destination of democratic movements following Tunisia and the key Arab country in the region. Moreover, aforesaid events will be analyzed in parallel with phases beginning from the Post Second World War era up to date after Egypt's independence and in the light of this events, the analysis of these developments will be carried out. In the last part of this study, impacts of said democratic movements emerging after Egypt on Libya one of the foremost countries in the Northern Africa will be dealt. As the process beginning from the post colonial period in which Egypt and Libya gained their independence up to Arab Spring is to be analyzed, both countries had been governed by anti-democratic regimes. From this perspective, the living conditions of the society lack of basic human rights, democracy and equality as well as exposure of financial difficulties are the main reasons of outbreak of these democratic developments within their experience of independence more than fifty years. One should not be forgotten that the results of the said democratic movements cannot be envisaged in the short term exactly. Although this process is to be regarded as positively in terms of results, it should not be overlooked that these developments will have some risks leading to challenges for aforementioned states in the forthcoming periods. Key Words 1.Middle East and Northern Africa 2.Arab Spring 3.Democratization Movements 4.Democracy 5.Human Rights