Türkiye'nin yeni dünya düzenindeki yeri
Turkey's place in the new world order
- Tez No: 459525
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya yaratılışından günümüze kadar dönüşerek gelmektedir. Dünyanın değişim hızı günümüze geldikçe katlanarak artmaktadır. Nüfus sayısının günden güne artması, bunun yanında ekonominin ana noktası olan ihtiyaçların değişmesi ve sonsuz olması, dünyayı şekillendiren ana parametreleri olmuştur. Dünya değiştikçe kendi düzeni de değişmiştir. İklimler, menfaatler, insanlar, ülkeler hatta dinler bu değişimde ana aktör olmuştur.Ortadoğu tarihin, ekonominin, insanlığın ve dinlerin çıkış yeri ve odağı halindedir. Dünya üzerinde oluşan düzenlerin de öyle ya da böyle Ortadoğu ile ilintisi bulunmaktadır. Türkiye, Ortadoğu'nun en önemli ülkelerinden biri ve Batı'ya açılan kapısıdır. Bu nedenle de oluşan denge ve düzenlerde olmaması ya da tarafsız kalması çok zordur.
Özet (Çeviri)
It comes from the world's creation to the day-to-day. The pace of change of the world is multiplying exponentially. The increasing number of the population in the day and day, as well as the changing needs of the economy and its infinite, are the main parameters shaping the world. As the world changes, its own structure has also changed. Climates, interests, people, countries, even religions have been the main actors in this change.The Middle East is the place where history, economy, humanity and religions come and go. The arrangements that occur on the earth are related to the Middle East in one way or another.Turkey is one of the most important countries of the Middle East and it is the gateway to the West. For this reason it is very difficult to be in equilibrium and order or not to remain neutral.