Türkiye'de geçici koruma altına alınan Suriyeliler sosyo-ekonomik durum, uyum, beklentileri üzerine bir alan araştırması:İstanbul/Kartal ilçesi örneği
Syrians taken protection temporary in Turkey field survey on socio-economic situation, adaptation, expectations:(Example of Istanbul/Kartal)
- Tez No: 459526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAYİ SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Mart 2011'de Suriye'de başlayan rejim karşıtı gösteriler kısa zamanda yerini silahlı çatışmalara bırakmış; reform isteyen halkla rejim arasında halen tüm şiddetiyle devam eden bir iç çatışmaya dönüşmüştür. Küresel güçlerin bölge üzerindeki çıkarları, Suriye'deki iç savaşa fiili olarak müdahil olmaları, uluslararası toplumun ve kuruluşların sorunun çözümü için ciddi bir girişimlerinin olmaması sonucunda Türkiye'nin en uzun kara sınırına sahip komşusu olan Suriye adeta bir yangın yeri haline gelmiştir. Doğal sınır komşusu olmanın yanında Türkiye'nin bölgedeki tarihi mirası, liderliği, rolü ve insani sorumluluğu Türkiye'yi Ocak 2016 itibariyle 2,7 milyon Suriyeli sığınmacıyla baş başa bırakmıştır. Türkiye savaşın başından beri izlemiş olduğu 'Açık Kapı' politikası gereği savaştan kaçan insanlara kucak açmış, bu insanların bir kısmını kamplarda ağırlamış ve ağırlıyor bir kısmı ise ülkenin değişik şehirlerine yerleşerek hayata tutunma mücadelesi vermektedir. Bu durumun Türkiye açısından hem maddi hem manevi açıdan sonuçları vardır.
Özet (Çeviri)
Protests against regime,that started in Syria in March 2011, developed into armed conflict and these protests turned into still severely continuning conflict between public wanting reform and regime. As a result that the interest of Global Powers on region, Global Powers actively included civil war in Syria, İnternational instuties and societies didn't attempt drastically to solve problems, Syria, Turkey's the longest land-border neigbour, developed into battle area. In addition to being border neigbour, as a result of Turkey's historic heritage on area, leadership, role and humanitarian responsibility, Turkey hosted 2,7 million Syrian refuges in January 2016. According to“Open Door Policy”, Turkey has harboured people, escaping from war, since the beginning of war. Some of these people have lived in refuge camps, the others have settled down in different cities and tried to survive. This situation has spiritual and material results in terms of Turkey. The control of 2,7 million Syrian population, these people's, regarded as guest, increasing probability of being permanent, these people's accordance and integration, the relationship with native people, Turkish society's acceptance level are crucial titles.İn this research, the questionnoire and interview methods are used. Datas, accessed, is catagorized according to age, gender, ethnicity, marital status, education level, the date and ways of entrance to country.