Dönüşümsel liderlik davranışlarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi: PTT A.Ş. örneği
Impact of transformational leadership behaviors on job satisfaction of employees: PTT A.Ş. example
- Tez No: 459535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dönüşümsel liderlik ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi konu alan çalışmalarla ilgili yapılan literatür taramasında, dönüşümsel liderlik ve iş tatmini konusunun hem işletmenin yöne-timi hem de yönetim bilimciler nezdinde büyük bir öneme haiz olduğu görülmüştür. Günümüzde işletmeler hususunda alınan kararların başarısının, işletme liderlerine atfedilmesi,güvenilir lidere olan ihtiyacın incelenmeye değer bir konu olduğunu destekleyici bir nokta olmuştur. İşletmeler, liderlerin ya da yöneticilerin verimliliğini ve işlerliğini artırarak iş tatmini tesisi bakımından yeni yaklaşımlar geliştirebilmektedirler. Zira etkin liderliğin ön koşulu, iş tatminini en üst seviyede olmasını sağlamaktır. İş tatmininin bu denli bir önem atfedilmesi, iş tatmini ve dönüşümsel liderlik arasındaki ilişkilerin incelenmesi ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Tüm bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde temel kavramlar incelenerek bir ön bilgi verilmiş, ikinci bölümde eleştirel kaynak taraması yapılmış ve literatür incelenerek yapılan araştırmaların benzer ve farklı yönleri ortaya konmuş, son bölümde ise PTT A.Ş. firmasında bir alan araştırması yapılmış, literatür ile araştırma sonuçlarının paralellik arz edip etmediği karşılaştırılarak araştırma neticesinde elde edilen bulgular ortaya konulmuştur. Bu bulgular neticesinde literatürdeki pek çok çalışmada dönüşümsel liderlik ile iş tatmini arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunduğunun ve bu çalışmada dönüşümsel liderlik ile iş tatmini arasında kuvvetli bir ilişki bulunduğu saptanmıştır. Katılımcılara göre örgüt liderleri dönüşümcü liderlik özelliklerini taşımamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the literature search made in regard to the studies on the relationship be-tween Transformational leadership and Job satisfaction, it is seen that Transformational leadership and Job satisfaction issue is of great importance both to the business man-agement and to the management scientists. The fact that the success of the business re-lated decisions taken is attributed to the business leaders has become the supportive point regarding that the need for a“reliable leader”is an issue worth examining. . Busi-nesses can develop new approaches in terms of establishing Job satisfaction by increas-ing the efficiency and functionality of the leaders or managers. Likewise, the prerequi-site for an active leadership is to maximize the Job Satisfaction. Attribution of such im-portance to the organizational has brought about the need to examine the relationships between the job satisfaction and transformational leadership. In line with all these objects, basic concepts were examined and preliminary information was given in the first part of the study. The second part, literature section, on the other hand, was made utilizing the critical literature review technique and similar and different aspects of the researches were put forth by examining the literature. In the last part, however, a field research was made in the firm PTT Inc.; questionnaire results were analyzed and compared utilizing the SPSS analysis program and whether or not there is a similarity between the literature and research results and the research results were revealed. As a result of these results, it is detected that a positive relationship between the transformational leadership and job satisfaction, there was a strong relationship between transformational leadership and job satisfaction in a large part of the study in literature. According to the participants, organization leaders has not transformational leadership characteristics.