Kolonlu-kirişli sistemlerde yatay yüklerin dağılımı ve çözüm metodları
  1. Tez No: 45955
  2. Yazar: ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ii ÖZET Kolon ve kirişlerden meydana geien dolu gövdeli sistemlere çerçeve denir. Yapılarda esas taşıyıcı sistem çerçevelerdir. Bu çalışmanın birinci bölümünde matematik olarak seçilen modellerin tanıtılması yapılmıştır. Yapının depreme dayanıklı olarak boyutlandırılmasında sismik analiz yöntemler ile Dinamik analiz yöntemler mevcuttur. İkinci bölümde bu yöntemler geniş olarak anlatılmışlardır. Üçüncü bölümde son dönemlerde İnşaat Mühendisliğine çok büyük katkılar sağlayan SAP90 Bilgisayar Programı ile Dinamik analiz yapılmıştır. Matematik olarak modellenen sistemler üzerine uygun yatay kuvvetler verilmek sureti ile Statik çözümler yapılmıştır. Sistemlerin Dinamik ve Statik çözümleri mukayese sonunda birbiri ile çok yakın oldukları görülmüştür. Yine bu bölümde Statik analiz yapan Mu to metodu, Beta metodu aynı sistemler üzerinde, aynı yatay kuvvetler uygulanarak çözümler yapılmıştır. Bu sistemler SAP90 programına uyarlanarak Statik çözümler yapılmıştır. Bu sistemlere uygun veriler verilmek sureti ile Dinamik çözüm yapılmıştır. Sonuçlar mukayese edildiğinde Statik eşdeğer yatay yük analizi yapan metodlann, SAP90 Bilgisayar programı ile elde edilen neticelerinden farklı olduğu görülmüştür. SAP90 programı ile yapılan Statik ve Dinamik yaklaşımların birbirlerine çok yakın olduğu görülmüştür. Dördüncü bölümde hesapların değerlendirilmesi yapılmış seçilen örneklerin değişik metodlarla çözümleri kavramlaştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde çalışma sonucu varılan neticeler ve öneriler belirlenmiştir. Çalışmanın amacı sadece Kolonlu çerçevelerin çeşitli çözüm metodlan ile statik, dinamik çözümlerinin karşılaştırılması ve uygun çözümlerin araştırılmasıdır. Bunun için beş tip çerçeve ele alınarak çeşitli çözümler yapılmıştır. Bütün uygulamaların çözümleri tablolar ve grafikler yardımı ile mukayeseli neticeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT it is called frame that consist of column and beams which are full structured systems, main porter elements are frames. In the firs section of this work the introduction of models chosen as mathematical is made, in demanding the construction enforced for earthquake pressures, sysmic analysis methods and dynamic analysis methods are used. In the second section these methods are told deeply. In the third section dynamic analysis is made with' SAP90 computer program which is very useful in recent times. Again in this section by appliying same lateral pressures, solitions are made by using Muto method which is one of the static analysis method and Beta Method on the same systems. These systems are which translation of SAP90 that static solition is made. Giving suitable datas on these system, dynamic solition made. When the results are compared, it is seen that there is difference between the results of methods that makes static equal lateral pressire analysis methods and the result of SAP90 computer. The results of static and dynamic solitions that solved by SAP90 computer program are seem to be so closed to each other. In the forth section the comparison of solitions are made and the solutions of chosen examples are conceptualised by solving different methods and the results are compared. In the fifth section the general results and advises are given. The aim at this work is to compare static and dynamic results of columed frames by solving them in different kinds of solution methods and examining of suitable solutions. That is why kind of frame is taken and variable solutions. The solutions of all problems are given by lists and graphs by comparing them.