Kadın işgücünün işgücü piyasasına katılımında İŞKUR'un rolü TRB1 bölgesi örneği
İŞKUR's role in female labor market participation example or TRB1 region
  1. Tez No: 713399
  2. Yazar: DUYGU AYDIN ÇOKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye İş Kurumu, ülkemizde işgücü ihtiyacı temini noktasında, aktif ve pasif politikaların uygulayıcısı olarak çalışmaktadır. İŞKUR'un uyguladığı genel politikalar, bölgesel olarak uygulama ve destek gerektiren farklı uygulamaları gerektirebilir. Geliştirilen ve geliştirilecek olan politikalarda kadınlara yönelik bileşenler, istihdam edilebilirlik temelinde mesleki eğitim kursları, farklı uygulamalar, kadın işgücünün istihdam edilebilirlik temelinde gerekli kazanımların sağlanması ve İŞKUR'un katkısı konusuna ağırlık verilmelidir. İŞKUR, bölgesel kalkınmışlık düzeyi fark etmeksizin uyguladığı Aktif İşgücü Politikaları(iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri, TYP, İEP, MEK) ile istidamın arttırılması, geliştirilmesi ve istihdam edilebilirlik seviyesinin yükseltilmesi amacına hizmet etmekte ve vatandaşların maddi manevi iş arama ve işsizlik sürecine çeşitli hizmetleriyle katkı sunmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, kadınların işgücü piyasasına katılımında İŞKUR'un TRB1 bölgesi için üstlendiği roller ve uygulanan aktif politikaların etkisi üzerinde durulmuştur. Özellikle bölgesel gelişmişlik düzeyi farklı olan TRB1 bölgesinde, kadın işgücünün işgücü piyasasına katılımında, istihdam edilebilirlik noktasında izlenen politikalar ve kadın istihdamına, kadın işgücünün işgücü piyasasına hazırlanması noktasında İŞKUR'un katkısı üzerinde durulmuş ve bölgesel kalkınmışlık durumuna uygun hizmetlerin çeşitlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Employment Agency works as the implementer of active and passive policies in terms of labor force supply in our country. The general policies implemented by İŞKUR may require different practices that require regional implementation and support. In the policies developed and to be developed, emphasis should be placed on the components for women, vocational training courses on the basis of employability, different practices, ensuring the necessary gains on the basis of employability of the female workforce, and the contribution of İŞKUR. Regardless of the regional development level, İŞKUR serves the purpose of increasing and developing employment and raising the level of employability with Active Labor Policies (job and vocational counseling services, TYP, IEP, MEK) that it implements, and provides citizens with various services to the material, moral job search and unemployment process. tries to contribute. In this study, the role of İŞKUR for the TRB1 region and the effect of active policies on women's participation in the labor market are emphasized. Particularly in the TRB1 region, where the regional development level is different, the participation of the female workforce in the labor market, the policies followed at the point of employability, and the contribution of İŞKUR in the preparation of the female workforce to the labor market have been emphasized and services suitable for the regional development situation have been emphasized. It has been concluded that diversification can be achieved.