Oscillatory flow forced convection in a shallow enclosure with sinusoidal bottom wall temperature
Sinüzoidal sıcaklık dağılımlı alt duvara sahip sığ kapalı alanda titreşimli akış yardımıyla zorlanmış taşınım
  1. Tez No: 459551
  2. Yazar: SAEID RAHEIMPOUR ANGENEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KADRİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Alt duvarın mekansal olarak eşit olmayan sıcaklık dağılımına sahip, sığ, hava dolu, iki boyutlu bir dikdörtgen kapalı alan içerisindeki taşınım ısı geçişine akustik akışın etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Kapalı alan içerisindeki ses dalgalarının uyarımı, kapalı alanın sol duvarının periyodik hareketi ile sağlanmaktadır. Kapalı alanın üst duvarı izotermal, dikey duvarları ise adyabatiktir. Sıkıştırılabilir Navier-Stokes denklemleri ve enerji denklemi kapalı ortamdaki akış ve sıcaklık alanlarını modellemek için kullanılmıştır ve Akı-Düzeltmeli Taşınım algoritması ile çözülmüştür. Titreşim genliğinin ve alt duvar sıcaklık profillerinin etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, ikinci mertebe girdapların, alt duvarın sıcaklık profiline ve titreşim genliğine bağlı olduğunu göstermektedir. Kapalı ortam içerisindeki akış alanının yapısı, ısı aktarım hızını etkiler. Elde edilen sonuçlar, çeşitli ısı geçişi uygulamalarının tasarımı için yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Effects of acoustic streaming on convective heat transfer in a shallow, air-filled, two-dimensional rectangular enclosure with spatially non-uniform temperature distribution of bottom wall are investigated numerically. Excitation of the sound wave in the enclosure is achieved by a periodic motion of the enclosure left wall. The top wall of the enclosure is isothermal while the vertical walls are adiabatic. Compressible form of the Navier-Stokes equations and energy equation are utilized to simulate the flow and temperature fields in the enclosure and solved by Flux Corrected Transport algorithm. Influences of the vibration amplitude and bottom wall temperature profiles are studied. The results demonstrate that the acoustic streaming pattern depends on the temperature profile of the bottom wall and oscillation amplitude. Structure of the flow field in the enclosure affects the rate of heat transfer. The results obtained may have progressive effect on the design of various heat removal applications.