3H-3He çekirdekleri arasındaki bağlama enerjisi farkının yük asimetrik potansiyellerle açıklanması
The Explanation of binding energy difference between 3H-3He nuclei by charge asymmetric potentials
- Tez No: 5338
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KORU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
3H - 3He ÇEKİRDEKLERİ ARASINDAKİ BA?LANMA ENERJİSİ FARKININ YÜK ASİMETRİK POTANSİYELLERLE AÇIKLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Semran SA?LAM(ŞEFTALİO?LU) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ 3H - 3He hafif ayna çekirdeklerinin bağlanma enerjileri arasında deneysel olarak ölçülebilen 0.764 MeV'lik bir fark vardır. Bu fark, elektromagnetik kökenli yüke bağımlı ve yük asimetrik potansiyellerle açıklanmaya çalışılmıştır. Coulomb potansiyelinden gelen katkı, bu farkın büyük bir kısmını açıklamış, geriye kalan farkı açıklamak için ise, nükleon-nükleon etkileşmelerinden doğan yüke bağımlı potansiyellerle çeşitli deneme dalga fonksiyonları kullanılmıştır. Bu çalışmada kuark kütle farklarından türetilen (n-n), ( n-n ) yarı- skalar mezonların ve (p-co) vektör mezonların karışım potansiyellerinden gelen katkı harmonik salınıcı dalga fonksiyonları kullanılarak hesap edilmiştir. Yük asimetrik potansiyelin çeşitli parametrelerine ve çekirdek yarıçapına göre elde edilen bağlanma enerjileri arasındaki fark yarıskalar ve vektör mezon karışım potansiyelleri için beklenen sınırlar içinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EXPLANATION OF BINDING ENERGY DIFFERENCE BETWEEN 3H - 3He NUCLEI BY CHARGE ASYMMETRIC POTENTIALS (M.Sc. Thesis) Semran SA?LAM (ŞEFTALİO?LU) GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT There is an experimentally measurable binding energy difference ?a -a of 0.764 MeV for light mirror nuclei H - He. This difference is tried to be explained by electromagnetic originated charge depen dent and charge asymmetric potentials. Although the contribution coming from Coulomb potential has explained a considerable part of this difference, to explain the remaining part, various trial wave functions and potentials that come from nucleon-nucleon interactions have been used. In this study the contribution coming from mixing potential of vector mesons (p - w) and pseudo-scalar mesons (tt - r\) ( it- n" J that come from quark mass differences has been calculated by using harmonic oscillator wave functions. The difference in binding energies that was calculated as a function of various charge asymmetric potential parameters and nucleus radius has been found for pseudoscalar and vector mesons, in the expected range.