Motorlu taşıt vites kutularının incelenmesi
IInvestigation of vehicle gear boxes
  1. Tez No: 45960
  2. Yazar: SERVET GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Motorlu taşıt aktarma organları içinde vites kutuları önemli bir görevi yerine getirmektedir. Yapılan bu tez çalışmasındaki konular beş ana başlık altında incelenmiştir. 1. Giriş kısmında; vites kutularının tanımı, çeşitleri ve çalışma prensipleri üzerinde durulmuştur. 2. Direnç kuvvetlerinin taşıtın hareketine etkisi incelendi. 3. Kademeli vites kutularının çeşitleri tanıtılmıştır. 4. Otomatik vites kutularının çalışma ilkeleri açıklanmıştır. 5. Vites kutularında kademelendirme tasarımının yapılmasında gözönüne alınan kriterler üzerinde durulmuştur. Geliştirilmiş vitas kutularında kullanılan senkromeç sistemlerinin çeşitleri, çalışma prensipleri ve elemanlarının tanıtımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gear boxes in the transmission organs of the vehicles play an important role. This study is presented in five main chapters : 1. In this entrance chapter; definition of gear boxes, their variety and working principles are given. 2. Effect of resistance forces to the movement of the vehicle is examined. 3. Variety of the graded gear boxes are presented. 4. Working principles of the automatic gear boxes are given. 5. The criteria in the grading design of the gear boxes are examined. Varieties of senkromesh systems used in developed gear boxes, their working principles and the definition of their elements are also presented.