Otomobillerdeki tork konvertörlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 78296
  2. Yazar: EMRAH KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Motorlu taşıtların güç iletim sistemi içinde yer alan tork konvertörleri, motordan aldığı hareketi vites kutusuna iletmek amacıyla kullanılır. Vites kutularında genellikle dişli mekanizmaları kullanılır. Bu mekanizmalarda kademeli tork dönüşümü sağlanır. Taşıt tekniğinde dişli sistemleri tek başlarına kullanılmazlar. Çünkü taşıtın ilk hareketinde motor hızı ile taşıt hızı arasındaki fark dişli mekanizmaları ile kapatılamaz. Bu fark tork konvertörü vasıtasıyla giderilir. Tork konvertörünün iki işlevi vardır. Bunlardan birisi tork dönüştürme işlevi, diğeri ise tork iletme işlevidir. Birincisinde motor krank mili ile vites kutusu prizdirekt dişlisi arasındaki devir farkı büyük olduğunda konvertör, yapısında bulunan stator aracılığı ile tork artışı meydana gelir. Motorun torkunu artırarak vites kutusuna iletir, iletme işlevinde ise tork konvertörü hidrolik kavrama gibi çalışır. Taşıtın normal seyir durumunda, tork konvertör hidrolik kavrama gibi çalışacağından verim düşük olmaktadır. Bu güç kaybını azaltmak için seyir durumunda tork konvertörü devreden çıkarılır ve yerine kilitli kavrama sistemi devreye girer. Böylece verim yüsek tutulup yakıt sarfiyatında önemli kazançlar sağlanmış olur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Torque converters, which take place in motor vehicles' power transmission system, are used to transmit the torque from motor to the gearbox. Cog mechanisms are generally used in gearboxes. Stepped torque transformation is provided with this mechanism. Cog systems are not used in an isolated way in vehicle technique. Because in the first movement of the vehicle, the difference between the speed of the motor and the vehicle can't be removed by cog mechanism. This difference is removed by torque converters have two functions öne of which is to transform and the other is to transmit the torque. in the first öne when there is a serious difference betvveen the crank shaft and gearbox prizdirect cog, there becomes an increase in torque by stator, which takes place in the structure of converter. it increases the torque of the engine before transmitting it to the gearbox. Torque converters work like hydraulic clutch during the function transmission. During the usual movement of the vehicle there is a low efficiency because torque converters work like hydraulic clutch. Torque converters is not used during movement in order to reduce that lost instead lock clutch system is used. in this way there is high efficiency and less consumption of fuel.