Design and implementation of barcode based purchasing, production and dispatching system
Barkod tabanlı satın alma, üretim ve dağıtım sisteminin dizaynı ve uygulaması
  1. Tez No: 45961
  2. Yazar: MUSTAFA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 11
Özet
ÖZET Yoğun rekabetin yaşandığı günümüzde, müşteri isteklerine zamanında cevap verebilmek için. maliyetleri gözardı etmeden, üretim, depolama ve dağıtımın uygun bir şekilde yapılması ve stokların doğru bir şekilde takip edilmesi konularında yoğun bir talep oluşmuştur. Bu talebi, doğru bilgiyi, doğru zamanda, doğru personele ulaştırarak karşılayabiliriz. Günümüzün dünya ve yerel pazarlarinda basan ile ayakta kalabilmek için, doğru bilgiyi tüm operasyonlarımız süresince kullanmalıyız. Bilgisayarların üretim aktivitelerinde kullanılmasi hızla artmaktadır. Bu da, bilginin hızlı ve uygun bir şekilde toplanması gerelcsinimini doğurmuştur. Uzunca bir süre, üretim, kalite kontrol bilgilerinin bilgisayara girilip işlenmesi için, uygun bir teknolojinin eksikliği hissedildi. Bu tip operasyonlarda bilginin işlenip geri alınması uzun zaman almaktadır. Dahası bu yöntem, hem pahalı, hem de hataya açıktır. MRP gibi, üretim sürecinin yüksek teknolojiyle izlenmesinin sağladığı faydadaki artış, zamanında ve doğru bilgi saklanmasındaki eksikliklerle engellenmiştir. Barkod teknolojisi, gerçek zamanlı bilgi toplama ve kullanmayı sağlamaktadır. Üretimde, hammaddelerin, proses safhalarının ve bitmiş mamullerin yönlendirilmesinin otomasyonunda kullanılmaktadrr.. Barkod, depoda, yüklemede, siparişlerin hazırlanmasında, birleştirilmesinde ve sevk işlemlerinde işleri hızlandırabilir. Bu çalışma, bir boya firmasında, barkod kullanılarak satinalma, stok kontrol, üretim ve satış- sevkiyat aktivitelerinin otomasyonunu inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a pressing to improve manufacturing, warehousing and distribution efficiency, to increase inventory accuracy, to provide quick response to customer orders, while keeping costs in line. We can do this by getting right information to the right people at the right time. To survive succesfully in today's global and domestic markets, we'll need to employ meaningful, accurate information throughout our operation. The use of computers in production-oriented activities is growing rapidly. This has created the need to collect and process information both quickly and efficiently. However, for a long time the lack of a suitable technology required production, quality control to a computer center to be keypunched and processed. Turnaround time for receiving data back in this batch-type processing environment takes long times. In addition, this procedure was expensive and prone to a high rate of error. Thus, the recent growth of computerized aids to the manufacturing process, such as MRP, were hampered by lack of a timely and accurate data collection technique. Bar code technology allows for real-time data collection and handling and on the manufacturing floor, bar code can help automate the management of raw materials, work-in-process, and finished goods inventories. In the warehouse and in the loading bar code can expedite receiving, put-away, order picking, consolidation and shipping activities. This project will discuss analizing, planning, and implementation phases of bar code based applications in a paint company for purchasing, stock control, production, and sop activities.