Analyzing the effects of establishing communication towers on real estate sale prices in residential areas case study of Sulaymaniyah city center
Baz istasyonlarının yerleşim bölgelerindeki konutların satışı üzerine etkisinin incelenmesi: Süleymaniye şehri örneği
- Tez No: 459655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FEHİME AYDIN, ÖĞR. GÖR. AYOOB ANWAR HAMAD SMAQAE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanlar tarafından çevre üzerinde yapılan değişiklikler ve eklemeler nedeniyle oluşan zararlı ve olumsuz etkilerden vatandaşları korumak amacıyla, hükümet tarafından düzenlemeler ve çevre güvenliği yasaları oluşturulmaktadır. Ayrıca vatandaşların, baz istasyonlarının olumsuz etkilerinden de korunması gerekmektedir. İnsanlar fiziksel çevrenin niteliğini seçme hakkına sahiptirler. Özellikle Süleymaniye şehir merkezinde baz istasyonları insanlar için en büyük problemlerden birisidir. Baz istasyonları hem ekonomik açıdan hem sosyal açıdan ve hem de sağlık bakımından olumsuz etkilere sahiptir. Ayrıca baz istasyonları sorunu emlakçılar piyasasındaki karar verme sürecini de etkilemektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, Süleymaniye şehir merkezinde baz istasyonları kurulmasının konut emlak satış fiyatlarına etkisinin analiz edilmesidir. Çalışmanın sonucunda, baz istasyonlarının konut ve emlak fiyatlarını çok etkilediği çünkü bu araştırmanın yapıldığı bölgeye dayanarak baz istasyonlarına yakın olan konut ve emlaklara olan talebin az olduğu ve fiyat olarak diğer bölgelere göre düşük olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın sonucunda bir takım önemli tavsiyelerde bulunulabilir. Bunlardan birincisi, şirketler düzeyindedir. Şirketlerin düşük çevresel etkilere sahip baz istasyonlarını seçmesi tavsiye edilebilir. İkinci olarak da hükümet düzeyinde tavsiyede bulunulabilir. Hükümetlerin, baz istasyonlarının kurulma yerlerini ve kurulma şartlarını mevzuat ve çevre koruma kanunları yoluyla belirlemesi, vergi uygulaması ve farkındalığı artırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Should be the goal of government regulation, including regulations and environmental safety laws to protect citizens from the harmful and negative effects of secreted by human through the additions and changes of the environment. One aspect of the protection of the citizen is to be protected from adverse health effects resulting from communication towers. People have the right to choose the nature of the Physical environment, as it should not be imposed by others. The problem of communication towers considered as one of the main problems that have been imposed on the people in Sulaymaniyah city center, which began to take a serious economic, social and healthy dimensions, affects the decision-making process in the real estate market. And consequently, this research analyzes the impact of the establishment of communication towers on the sale prices of residential property in Sulaymaniyah city center, the results of research has confirmed a clear and negative effect the communication towers on residential real estate prices In Sulaymaniyah city center and the proof of this an excess of supply of real estate close to communication towers areas and the lack of demand for real estate in areas close to communication towers. Finally, the research commanded range of important recommendations, such as: necessity control the communication towers at the level of governments and companies, either at the companies level by choosing towers with low environmental impacts, and either at the government level to determine the location and conditions of the establishment of the communication towers, through legislation and laws of environmental protection and impose fees and raise awareness.