Örgütsel yalnızlık algısı ile örgütsel bağlılık ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between the perception of organizational loneliness and organizational commitment and a research
  1. Tez No: 630438
  2. Yazar: BERİL OMUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Etkileşimin giderek daha hızlı arttığı iletişim çağında sosyal bir varlık olarak insanın üretim hayatındaki yeri, önemi ve işlevselliği sorgulanmaktadır. Özellikle çalışma hayatında, sağlıklı iletişim kurmak önemli bir verimlilik göstergesi halini almıştır. Sosyal bir ihtiyaç olan, ilişki kurma, kendini ifade etme ve bağ kurma gibi alt kavramları da içine alan sosyalleşme olgusunun, beklenilen düzeyde gerçekleşmemesi durumunda yalnızlık algısı söz konusu olabilmektedir. Çalışma hayatında, aynı örgüt ya da kurum içerisinde, birlikte yer almak zorunda olan bireylerin, sosyal açıdan yalnızlaşmasına bağlı olarak, çalışma performanslarında düşüşlerin ya da söz konusu örgütle olan bağlılıklarının zayıflaması söz konusu olabilmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı, çalışanların örgüt içerisinde yaşadıkları yalnızlık ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin ve birbirleri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırma çalışması kapsamında, 01-12 Aralık 2019 tarihleri arasında özel sektörde çalışmakta olan, 18-65 yaş arası, 296 kadın ve 130 erkek olmak üzere 426 katılımcı ile anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması ile elde edilen veriler analiz yöntemleriyle değerlendirilerek, örgütsel yalnızlık ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak veri toplama sürecinde kotalara göre örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların seçiminde ise kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir Verilerin değerlendirilmesi sürecinde T-testi, Anova testi, güvenilirlik analizi, KMO Bartett's testi, Pearson korelasyon analizi, çoklu ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılan ölçüm araçlarıdır. Sonuç olarak; örgütsel yalnızlık ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide, kişilerin örgütsel yalnızlık boyutlarının örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık boyutu üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the communication age, where the interaction is increasing rapidly, the place, importance and functionality of man as a social asset are questioned. Especially in working life, healthy communication has become an important indicator of efficiency. If the phenomenon of socialization, which is a social need, including sub-concepts such as establishing relationships, self-expression and bonding, does not occur at the expected level, there may be a perception of loneliness. In working life, due to the social isolation of individuals who have to be together in the same organization or institution, there may be a decrease in their work performance or their loyalty with the organization in question. In this context, the aim of the thesis study is to examine the relationship between the loneliness experienced by the employees and their organizational commitment and their effects on each other. Within the scope of the research, a survey was conducted with 426 participants between the ages of 18-65, 296 women and 130 men working in the public and private sectors between 01-12 December 2019. By analyzing the data obtained through the survey study, the relationship between organizational loneliness and organizational commitment was examined. Sampling method according to quotas was used in the data collection process as a research method. In the selection of the participants, easy sampling method was preferred. T-test, Anova test, reliability analysis, KMO Bartett's test, Pearson correlation analysis, multiple and simple linear regression analysis are the measurement tools used in the data evaluation process.