Birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda aile hekimlerinin iletişim beceri düzeylerinin hekimlerin tercih edilebilirliği üzerindeki etkisi: Kağıthane ilçesinde bir uygulama
Impact of the levels of communication competence of family physicians on the preferability of such physicians in providing first stage healthcare services: An application at Kağıthane county
  1. Tez No: 459688
  2. Yazar: PELİN KIZILNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Family Medicine, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada; birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda aile hekimlerinin iletişim beceri düzeylerinin hekimin tercih edilebilirliği üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hasta- hekim iletişimine etki eden olumlu ve olumsuz faktörlerin tespit edilmesi, olumsuz faktörlerin ortadan kaldırılarak hasta ve çalışan memnuniyetinin arttırılması, bu sayede birinci basamakta sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması hedeflenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki Kare testi, Fisher's Exact test ve Fisher Freeman Halton test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at determining the impact of the levels of communication competence of family physicians on the preferability of such physicians in providing first stage healthcare services. It is further targeted stipulating the factors both favorable as well as otherwise having an impact on the patient-physician communication, enhancing satisfaction of both the patients and employees upon eliminating such adverse and unfavorable factors, and thereby upgrading the quality of healthcare services provided at the initial stage. While assessing the findings obtained in the study, it is used for the statistical analyses IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program. While the data derived in the study are assessed, compliance of such data with normal distribution is evaluated through Shapiro Wilks test. In the course of assessment of the study data, besides identifying statistical methods (Median, Standard Deviation, Frequency), it is used Oneway Anovatest in the comparison of quantitative data and inter-group comparisons of parameters exhibiting normal distribution, and Tukey HDS test in determining the group giving rise to variate differences. In the comparison between two groups of those parameters exhibiting normal distribution Student t test is used. Whereas in the comparison of qualitative data, Chi Square Test, Fisher's Exact Test and Fisher Freeman Halton Test are used.